rFactor AE86 (Greek discussion)
01-21-2010, 07:36 PM
Post: #31
rFactor AE86 (Greek discussion)
Εσυ και ο συναδελφος σου ο Δρακος μας κανετε και αισθανομαστε πολυ χαζοι με τους χρόνους σας τελικα Tongue Tongue Tongue Tongue Tongue Tongue

Τα μουτρα χαζευουνε ειναι αληθεια και η λυση νομιζω οπως λεει και ο Δρακος ειναι οδηγηση με παντα ισιο τιμονι τουτεστιν οριακο γλυστριμα του πισινου για να κοιτανε σωστα τα μουτρα....Keichi style δηλαδη και λοιπα και λοιπα :wink:

Toyota Corolla KE30 + Toyota Corolla AE86
Find all posts by this user
01-21-2010, 07:51 PM
Post: #32
rFactor AE86 (Greek discussion)
Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι γενικότερα ένα θέμα του Rf: κακή αίσθηση κατά το φρενάρισμα. Τα μούτρα χαζεύουν γιατι είναι πολύ δύσκολο να ελέγξεις το οριακό φρενάρισμα, μιάς και πρέπει να βασιστείς στη φαντασία σου για το πότε μπλοκάρει-ξεμπλοκάρει... Κατά τ'άλλα είναι όπως τα λέει ο Νιόνιος: tsuchiya-style και άγιος ο θεός!

SFD
Find all posts by this user
01-22-2010, 10:01 AM
Post: #33
rFactor AE86 (Greek discussion)
Στην πρώτη ουσιαστική επαφή χθές με το νέο σετάπ της τιμονιέρας, ο τζούνιορ έκανε 1:04. Έχω πειράξει αρκετά το σετάπ του αυτοκινήτου (ανάρτηση, μετάδοσηWink και έχω φτιάξει κάνα δυό σέτ. Εξακολουθώ να απορώ με τους χρόνους που κάνετε με μαμά σετάπ, αλλά θα είναι η επόμενη προσπάθεια για σύγκριση. Άσε που μπορώ να σας στείλω τα δικά μας να τα δοκιμάσετε...

[Image: AEU86 AE86 - rFactor AE86 (Greek discussion)]
http://www.ae86.gr
Visit this user's website Find all posts by this user
01-22-2010, 10:48 AM
Post: #34
rFactor AE86 (Greek discussion)
Το 1:04 είναι μιά πολύ καλή αρχή.. Πάντως είναι πολύ εύκολο να χαθεί 1'' στο γύρο. Εγώ γενικά (δλδ υποθέτω μεσο χρόνο γύρου αγώναWink γυρίζω κοντά στο 1:04 και με λίγη τύχη κάνω και το 1:03. Η επαναληψιμότητα εκεί είναι δύσκολη...

Όσον αφορά το σετάπ, όπως ισχύει και στην πραγματικότητα αυτό στο οποίο βοηθάει είναι να ταιριάξει ο κάθε οδηγός στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο και για τις συγκεκριμένες συνθήκες ώστε να βγεί το βέλτιστο αποτέλεσμα από το σύστημα αυτό (οδηγός-αυτοκίνητοWink. Λογικό λοιπόν ο καθένας να έχει διαφορετικό σετάπ, και λογικό να υπάρχουν και διαφορετικά σετάπς ανάλογα τις συνθήκες. (πχ άλλο για qualify και άλλο για αγώναWink.

Το να επηρεάσει το σετάπ αυτές καθεαυτές τις δυνατότητες ενός αυτοκινήτου σε μια διαδρομή είναι ένα μεγάλο θέμα προς συζήτηση που παίρνει και φιλοσοφικές διαστάσεις... Tongue
Πιστεύω πως δεν υπάρχει οδηγός ο οποίος να μπορεί να οδηγήσει οποιοδήποτε αυτοκίνητο στα όρια του (αυτοκινήτουWink σε μια δεδομένη διαδρομή, πόσο μάλλον να το κάνει αυτό με πολλά διαφορετικά σετάπ, ούτως ώστε να κρίνει το βέλτιστο σετάπ για τη συγκεκριμένη διαδρομή. Και άν ακόμα αυτό ίσχυε, ποιός μας λέει ότι κάποιος άλλος οδηγός θα μπορούσε να αξιοποιήσει αυτό το σετάπ περισσότερο από κάποιο άλλο?

Από ακινα πώς τα πάτε? Evil

SFD
Find all posts by this user
12-01-2010, 02:17 AM
Post: #35
rFactor AE86 (Greek discussion)
γεια χαρα σε ολους σας μαγκες!!!επεσα τυχαια πανω στην σελίδα αυτη....κοιταζοντας διαφορα θεματακια με οσο αναφορα το ΑΕ86 σε αναλογο (ψαχτηριWink...!μπορω να πω οτι σαν ατομο "καιγομαι" αρκετα με το rfactor...και ειδικα με το συγκεκριμενο το mod!...Διαβασα λοιπον ολα τα σχολια σας με οτι εχει να κανει με την πιστα..(tsukuba)...και εβαλα το ΑΕ86...αποφασισμενος να πετυχω εναν πολυ καλο χρονο!να σας ενημερωσω πως διαθετω δυο υπολογιστες....(ο ενας του αδερφου μου που διαθετει επισης και την G27)....αλλα και εναν δευτερο...(τον δικο μου...που παιζω με gamepad)(τους χρονους τους εβγαλα με το gamepad και ομολογω πως δεν εχω μαθει ακομα καλα την τιμονιεραWink....ακολουθησα λοιπον τα εξης:ολα τα συστηματα προσφυσης απενεργοποιημενα...μοιρες τιμονιου..στο 20.(στο gamepad ειναι μικρη η διαδρομη του μοχλου και δεν χρειαζεται πολλες μοιρεςWink..setup αυτοκινητου (οπως ειναι το αρχικο.....με την διαφορα...οτι:...τις στροφες του κινητηρα κατα 1000 πιο ψιλα...δλδ..10.000rpm..!ολα καλα μεχρι εδω λοιπον...και ξεκιναω να κανω γυρους.....]τον εριξα τον γυρο μου μεχρι και στο 1.03.005...!μεχρι που σκεφτηκα κατι μαγκες μου...(το οποιο μου το ειχε πει ο αδερφος μου καποτε...οτι παιζει μεγαλο ρολο...στο παιχνιδι αυτο!!!δεν το θεωρω λαθος...η κατι το παρανομοWink.....αυτο λοιπον ειναι τα καυσιμα!ποσα καυσιμα θα εχει το αυτοκινητο στο ρεζερβουαρ του!!κοιταξτε να δειτε.....συμφωνα με την πραγματικοτητα...εγω αν ειχα ενα τετοιο θεμα με τον χρονο σε μια πιστα....θα φροντιζα να εχω τα αναλογα καυσιμα για τους γυρους που θα χρειαστω!!!ετσι λοιπον και στο παιχνιδι...αλλαξα αυτο!!"γεμισα"ενα ρεζερβουαρ συμφωνα με μια εκτιμηση που ειχα..για το ποσους γυρους θα χρειαστω...για να βγαλω εστω εναν γυρο τελειο!!και ο αριθμος αυτος ηταν (8 γυροιWink καυσιμα!ο χρονος μου μαγκες επεσε στο 1.01.820 και καταλαβα ποσο τεραστιο ρολο παιζει τελικα η ποσοτητα καυσιμου στο αυτοκινητο!!αν αυτο τωρα το θεωρειτε κατι (να το πω...τσάτσικοWink...μπορειτε να κρατησετε στο μυαλο σας τον πρωτο χρονο!!!παντως σιγουρο ειναι πως δεν θα καθομουν να σας λεω τοσην ωρα ψεματα!!!καλως σας βρηκα μαγκες μου και καλα παντιλικια....(και εντός & εκτόςWink Thumbs up!
Find all posts by this user
12-01-2010, 10:12 AM
Post: #36
rFactor AE86 (Greek discussion)
Καλώς ήλθες φίλε μου.

υ.γ. Με όλο το θάρρος, εγώ από R-Factor άσχετος είμαι, οπότε αυτό πρόσεξα: H σωστή έκφραση είναι "όσον αφορά στο...", και όχι "οσο αναφορά το..." :wink:

Α.

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - rFactor AE86 (Greek discussion)] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  General and Offtopic discussion (Greek) #2 nmwisima 569 392,971 12-31-2019 06:49 PM
Last Post: Roku_trueno
  PROJECT : ITBize it !!! GREEK VERSION ... alimonos 112 90,681 01-09-2014 08:21 PM
Last Post: Bean
  New Greek Member: Drift Car Wash DRIFTCARWASH 22 28,192 05-08-2013 10:46 AM
Last Post: nmwisima
  Technical problems (Greek language) dikolotour 1,217 737,468 07-09-2012 10:12 AM
Last Post: Apsogos
  "When" by Euripides! *Greek* nmwisima 3 8,385 07-02-2012 12:04 PM
Last Post: Roku_trueno

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication