Technical problems (Greek language)
03-25-2009, 01:53 PM
Post: #641
Technical problems (Greek language)
το πιθανότερο Σταύρο ... ΑΝ σου το ξανακάνει πές μου να σου στείλω τον δικό μου :wink:

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
03-26-2009, 07:07 PM
Post: #642
Technical problems (Greek language)
tolisspi Wrote:
drako323 Wrote:Ξέρω γώ... Δουλεύει κανονικά τώρα αλλά το φοβάμαι. Και δεν υπάρχει διάγνωση εφόσον δουλεύει. Ο ηλεκτρολόγος είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι στα τελευταία της. Οπότε για παν ενδεχόμενο θα ήθελα να έχω ένα backup.
Κανοντας το πρωι, μια ανηφορικη διαδρομη Κορινθος-Λουτρακι-Περαχωρα-Πισια (την κανω συχναWink, διαρκειας 30 λεπτων, κοιταξα την ηλεκτρονικη και απλα ηταν χλιαρη.

Χρησιμοποιω την παραπανω διαδρομη και ως τεστ για το αυτοκινητο. Οταν ειχα πρωτοβαλει την 2η 4age το 2001 ανεβαινα σε αρκετα σημεια με 5η και 4η. Μετα απο καποιες χιλιαδες χλμ διαπιστωσα οτι ημουν μια ταχυτητα κατω. Τωρα που εκανα επισκευη στο μοτερ και με τους μαμα εκκεντροφορους ειμαι και παλι μια ταχυτητα πανω, δηλ το συμπερασμα ειναι οτι το μοτερ παει καλα (ειναι ενα μετρο συγκρισηςWink.
Το απογευμα πηγα στο γνωστο σημειο (Κορινθος-Ισθμος-Κορινθος Ν.Ε.Ο.) για να το ανοιξω. Μαλλον το ματιασα για την πρωινη αποδοση του. Αλλαγές πριν το κοφτη. Οταν ημουν με 4η, οι στροφες λες και ειχαν κολλησει στις 6500. Δεν ανεβαζε με τιποτα. Οταν βγηκα στην εξοδο και σταματησα για να μπω στο παραδρομο, μου εσβησε. Το βραδυ παλι εκανα τεστ, παλι στον ιδιο δρομο. Και παλι η 4η δεν μου ανεβαζε στροφες και οταν εβαλα 5η δεν ανεβαζε πανω απο 5000στρ. Και παλι στην εξοδο μου εσβησε (γενικα απο τοτε που εβαλα τους μαμα εκκ εχω λιγο ασταθες ρελαντι 700-1000στρ, ειδικοτερα οταν αναβω φωτα ή αναβει το βεντιλατερWink. Ωστοσο διαπιστωσα και ενα αλλο προβλημα. Οταν πχ ειμαι με 2000στρ με 2α και πατησω λιγο παραπανω το γκαζι (οχι τερμαWink μου κανει για 1-2" σκορτσαρισματακια (κατι σαν να μπουκωνειWink και μετα ανεβαζει σταδιακα και γραμμικα τις στροφες. Το κανει κυριως οταν εχω σχετικα χαμηλες στροφες γιατι πχ εαν εχω 3500στρ με 2α και πατησω τερμα γκαζι, τοτε αναλογικα επιταχυνει. Τι να ειναι "αραγες"? Ελπιζω οχι κατι σοβαρο! Επισης οταν ειναι κρυο, για να αναψει, θελει και γκαζι γιατι διαφορετικα θα πρεπει να γυρναει η μιζα για 4-5" για να αναψει συν οτι μου μενει η ενδειξη του λαδιου για 1-2" αναμενη. Τα λαδια ειναι μια χαρα.
Εβαλα το check engine και μου εβγαλε 5-8-9(εβγαζε το -9- και παλιοτερα αλλά καποια στιγμη σταματησε και τωρα το ξαναθυμηθηκε. Ο εγκεφαλος εχει τεχνητη νοημοσυνη!!! Huh το -9- ειναι speed sensor, τον οποιο δεν διαθετω και γιαυτο αρκετες φορες αναβει το check και τις 3000στρ.)
Οσον αφορα το -5-, συμφωνα με αυτο το site http://www.troublecodes.net/Toyota/ ειναι ο oxygen sensor.
Τεσπα, εκει που ελεγα οτι παει καλα το αυτοκινητο, τωρα ξαναρχισε τα προβληματα.

Εκανα reset στον εγκεφαλο αλλά δεν ειδα τραγικες αλλαγες. Συνεχιζει το σκορτσαρισμα επιταχυνοντας απο τις χαμηλες στροφες (κατω απο 2000 {μετά τις 2000-2200 ειναι γραμμικη η επιταχυνσηWink. Αφου εκανα μια βολτα 20χλμ μετα εκανα check engine και μου εβγαλε μονο το -8- και οχι και τα -5-, -9-. Ο ecu μου επιδιορθωνει μονος τα προβληματα!!! Banging head Yummie! Dumb question Πρεπει να ειμαι περιπτωσαρα!!! Banging head

**COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Visit this user's website Find all posts by this user
03-26-2009, 07:40 PM
Post: #643
Technical problems (Greek language)
Προφανώς με το ρισέτ έσβησαν όλες οι βλάβες και καταγράφηκε ώς νέα βλάβη το 8...

Τώρα δε θυμάμαι άν το διαγνωστικό κρατά τις βλάβες και δείχνει αντίστοιχο κωδικό, έστω και αν έχει ξεπεραστεί το πρόβλημα. Έχω την εντύπωση πως μιά φορά που έπαιζα με το tps η σχετική βλάβη άναβε και έσβηνε αλλά μπορεί και να με απατά η μνήμη μου... Dumb question

Τι να πώ, κάνε κι άλλες βόλτες να δείς μπάς και ξαναβγάλει τα 5 και 9.

SFD
Find all posts by this user
03-26-2009, 07:57 PM
Post: #644
Technical problems (Greek language)
Δεν ξερω ρε παιδια, μηπως εχει παθει καμια βλαβη ο ecu?
Πριν 4 χρονια που ειχα παει σε ενα τσαρλατανο και μου ειχε διαλυσει το αυτοκινητο, το πηγα σε εναν ηλεκτρολογο (ο οποιος μου συνδεσε και το check engine γιατι το 1991 δεν το ειχαν συνδεσειWink μου ειπε οτι ειχε προβλημα ο ecu και τον ειχε δωσει σε καποιον ηλεκτρονικο για να τον φτιαξει (μου φαινεται καποια πλακετα ειχε ξεκολλησειWink. Συγκεκριμενα τοτε ειχα πληρωσει περιπου 80 ευρω για την επισκευη του (τοτε δεν ειχα ιντερνετ για να εχω τα κονεWink.
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω εναν αλλο ιδιο σαν αυτον. θα δοκιμασω της 86αρας ή θα παρω εναν απο AUS που οι 82αρες κυκλοφορησαν με "λ".
Αλλά ξερω τι θα μου πειτε, "παρε εναν αγραφο να ησυχασεις"!!!

**COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Visit this user's website Find all posts by this user
03-27-2009, 02:17 AM
Post: #645
Technical problems (Greek language)
παρε εναν αγραφο να ησυχασεις :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ΓΙΩΡΓΟΣ - CELICA TA60
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user
03-28-2009, 11:59 PM
Post: #646
Technical problems (Greek language)
Δεν ειχα παει βολτα με το αυτοκινητο και πηγα μια σημερα. Το ετρεξα λιγο και παλι τα ιδια (γιατι να αλλαξει κατι αλλωστεWink. Κατω απο τις δυο μου κανει κανα δυο σκορτσαρισματα και επιταχυνει κανονικα. Επισης παρατηρησα αλλά μονο στην 5η και με 3000 στροφες να κανει συνεχεια σκορτσαρισματα για 3-4" και μετα να επιταυνει καπως κανονικα. Η 4η δυσκολα ξεπερναει τις 6000στρ. Εκανα παλι ενα check engine και χεχε και μου εμφανισε το -5- που οπως ειπαμε μαλλον ειναι ο "λ". Τωρα το εμφανιζει λογω ελλειψης καταλυτη?

Βασικα τα σκορταρισματα μου εμφανιστηκαν οταν μαλακιωδως εκανα μια βαρβατη οπισθεν για περιπου 100 μετρα. Μια σκεψη που εκανα ηταν μηπως εφαγα κανα δισκο αλλά ψιλοασχετο μου φαινεται. Αλλά τετοια συμπτωση? Δεν εχω αδειασει να το παω και στο μηχανικο.
Το tps πως ρυθμιζεται?

**COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Visit this user's website Find all posts by this user
03-29-2009, 09:39 PM
Post: #647
Technical problems (Greek language)
tolisspi Wrote:Κατω απο τις δυο μου κανει κανα δυο σκορτσαρισματα και επιταχυνει κανονικα. Επισης παρατηρησα αλλά μονο στην 5η και με 3000 στροφες να κανει συνεχεια σκορτσαρισματα για 3-4" και μετα να επιταυνει καπως κανονικα.

To ιδιο κανει και εμενα το αγωνιστικο τωρα,αλλα
επειδη ειναι τελειως αριθμιστο.

Μηπως εχει πολυ μιγμα εκει που δεν πρεπει (στα χαμηλαWink και λιγο
εκει που πρεπει (στα ψηλαWink;

Επισης,τα μπουζοκαλωδια σου σε τι κατασταση ειναι;

Oχι,δεν το πουλαω...
Find all posts by this user
04-02-2009, 12:24 AM
Post: #648
Technical problems (Greek language)
μετα απο τοσο καιρο που συζητουσα για θολομπαρα σημερα ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας παρουσιασω την θολομπαρα που εφτιαξα Cool

[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]

δεν περιμενα να εχει τοσο φασαρια αλλα εγινε πολυ καλη.
το βασικο ηταν η μπαρα που ειναι ρυθμιζομενη με αριστερο και δεξι πασο με κοντρα παξιμαδια.
η μπαρα στην προκειμενη περιπτωση ειναι απο μεσαια μπαρα τιμονιου απο καποιο φορτηγακι και ειχε δεξια αριστερα μπαλακια και ηταν ρυθμιζομενη οτι πρεπει δηλαδη για την θολομπαρα μονο που χρειαστηκε λιγο κοντεμα και την εκοψα απο την μερια που ηταν το δεξι πασο και ξανα ανοιξα πασο εκει που κοπηκε ( που να βρεις κολαουζο για να κανεις αριστερο πασο )
τα ''πιατα'' στους θολους εγιναν απο λαμαρινα 4mm παχος και κοπηκαν στον τορνο και τα λαμακια απο λαμα 3cm Χ Ο.5cm
και τελος ενα καλο γυαλισμα

ΓΙΩΡΓΟΣ - CELICA TA60
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user
04-02-2009, 12:46 AM
Post: #649
Technical problems (Greek language)
Akis308 Wrote:Το speed sensor πάντως είναι πολύ ευκολο να φτιαχτεί, και τουλάχιστον στο δικό έπαιζε μεγάλο ρόλο στην απόδοση....
Ένα καλώδιο θα τραβηξεις από τα κοντερ (νομίζω βιολετί είναιWink και θα πάει στην αντίστοιχη θέση στον εγκέφαλο...
Και κάθάρισες από εκεί....

μετα απο αυτο το ποστ του Ακη αρχισα να αναρωτιεμαι αν εχει και το δικο μου κοντερ καποιο εσθητηρα και ετσι πηρα το καντραν απο το αλλο που εχω για ανταλλακτικα και ειδα οτι οντως υπαρχει καποιος εσθητηρας στο κοντερ αλλα βγαζει δυο επαφες Dumb question
αυτα εχουν οι μετατροπες

καμια βοηθεια μηπως ????

δεν μπορω να βρω και manual για celica ΤΑ60 ρε γμτ

ΓΙΩΡΓΟΣ - CELICA TA60
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user
04-02-2009, 08:16 AM
Post: #650
Technical problems (Greek language)
Στείλε μου φωτογραφίες....

[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  General and Offtopic discussion (Greek) #2 nmwisima 569 394,678 12-31-2019 06:49 PM
Last Post: Roku_trueno
  PROJECT : ITBize it !!! GREEK VERSION ... alimonos 112 91,270 01-09-2014 08:21 PM
Last Post: Bean
  New Greek Member: Drift Car Wash DRIFTCARWASH 22 28,331 05-08-2013 10:46 AM
Last Post: nmwisima
  "When" by Euripides! *Greek* nmwisima 3 8,410 07-02-2012 12:04 PM
Last Post: Roku_trueno
  Stock AE86 Dynoed (Greek) Rosedrift 28 23,720 04-30-2012 07:55 PM
Last Post: Apsogos

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 2 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication