Technical problems (Greek language)
01-24-2009, 01:51 AM
Post: #411
Technical problems (Greek language)
καλως τα δεχτηκατε τα καλουδια σας

Νιονιο εγω ειμαι της γνωμης να κανεις τις βασεις απο κατω απο το ψυγειο για να σου κατσει οπως πρεπει ( αν ειναι το προβλημα απο κατω )

περιμενω και εγω ενα ψυγειο μεσα στην βδομαδα που μας ερχεται Cool

ΓΙΩΡΓΟΣ - CELICA TA60
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user
01-24-2009, 10:15 AM
Post: #412
Technical problems (Greek language)
Επειδη η συζητηση ειναι περι ψυγειων και επειδη μ' αρεσουν οι ιστοριουλες θα πω αλλη μια ακομα:
Πριν 2 χρονια περιπου που ξεκινησα να φτιαχνω το αυτοκινητο (ειχε μεινει ακινητοποιημενο 1 1/2 χρονο λογω τρακαρισματοςWink, στο συνεργειο που το ειχα παει, εφθασε στο σημειο επισκευης να βαλει το ψυγειο που ειχα πανω (αποτι προεκυψε αγνωστων στοιχειωνWink, αντιληφθηκε οτι ηταν σαπιο (αφου ειχε μεινει με τα υγρα μεσα παρολο που ειχε μονο παραφλουWink, και δοκιμασε και εβαλε απο το ΕΕ80 που ειχα αγορασει για ανταλλακτικα. Εκτος του οτι ηταν και αυτο σαπιο δεν καταφερε να το βαλει. Ετσι παρήγγειλε ενα απο ΑΕ92 (μαλλον την υπαρξη του ΑΕ82 δεν την ηξερανWink και αυτο επισης δεν εκανε. Παρηγγειλε απο το Βελγιο ενα ψυγειο της ΑΕ86 (μα το θεο, εχει εντελως διαφορετικη μετωπηWink που οπως προεκυψε και αυτο δεν εκανε. Τελικα αποτι φαινεται δοκιμασε ψυγεια απο πολλα μοντελα και μπηκε κουτι το ψυγειο της ΕΕ90. Μου εβαλε ενα το οποιο εχει δευτερη θεση για βεντιλατερ για το a/c (αν και δεν ανεβαζω θερμοκρασια, θα μπορω να το χρησιμοποιησω για περισσοτερη δροσια στο χωρο της μηχανηςWink. Ωστοσο οι κατοχοι των ΑΕ92 και ΕΕ90 με διαβεβαιωσαν οι βασεις των ψυγειων ειναι ιδιες. Τωρα γιατι δεν μπορεσαν να βαλει της ΑΕ92, αγνωστο.

**COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Visit this user's website Find all posts by this user
01-24-2009, 10:45 AM
Post: #413
Technical problems (Greek language)
χθες το βραδυ καθομασταν μ ενα φιλο και βαζαμε ενα 4,7 και ενα trd μπλοκε στην κορολα.το θεμα ειναι οτι επειδη ειχε ενα καβουκι απο σελικα,ειπαμε να το βαλουμε εκει και να μην πειραξουμε το μαμα.το προβλημα που συναντησαμε ειναι οτι με κανενα τροπο δεν παταγε σωστα η κορονα με το πηνιο.και ρωταω εγω,επειδη ειναι απο σελικα θελει καποια πατεντα?πχ ροδελα κατω απο το ρουλεμαν του πηνιου ωστε να ερθει πιο κοντα στην κορονα?η παιζει κατι αλλο?(αλιμονε αν θυμαμαι εχεις βαλει εσυWink(γιωργο-κοζανι37,αυτο ηθελα να σε ρωτησωWink
Find all posts by this user
01-24-2009, 02:51 PM
Post: #414
Technical problems (Greek language)
Huh
Νικολάκη εγώ το 4,7 με το TRD 2WAY το έχω βάλει σε καβούκι "νυχτερίδας" και το βίδωσα στο διαφορικό μου χωρίς να κάνω καμία "ταρζανια" ...
Μήπως το καβούκι-χωνί σου είναι από άλλο κανένα μοντέλο? μήπως κάνετε κάτι λάθος στην συναρμολόγηση ??? Confused

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
01-24-2009, 03:54 PM
Post: #415
Technical problems (Greek language)
etsi akribos apo ta60 kabouki mpenei kouti!!!
Find all posts by this user
01-24-2009, 07:00 PM
Post: #416
Technical problems (Greek language)
εγω στο celica αφαιρεσα το ελευθερο και εβαλα το μπλοκε πανω στο ιδιο κορωνοπηνιο και γι΄αυτο εχω και βημα 4.1 αλλα σκεφτομαι να το αλλαξω με το 4.3

ΓΙΩΡΓΟΣ - CELICA TA60
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user
01-24-2009, 09:49 PM
Post: #417
Technical problems (Greek language)
Σημερα περασα απο το συνεργειο και ο μηχανικος δεν ειχε κανει τιποτα λογω υπερβολικης δουλειας. Ετσι, τον βοηθησα (εχει και καταγμα στο ποδιWink και βαλαμε το ντεποζιτο συν οτι αφαιρεσα την χαλκοσωληνα που ξεκιναει απο την αντλια και παει μπροστα (τελικα εχει χαλκοσωληνες. 'Αλλα ντ αλλον ειχα καταλαβει. Ωστοσο, ενω η ανλια εχει εξοδο 8χλστ, ο σωληνας ειναι 6χλστWink. Τελος παντων εβγαλα και μερικες φωτο.
1.- Απο μπροστα προς τα πισω. Απουσιαζει το ντεποζιτο και φαινεται η καμενη ανλτια
2.- Κοντινη (πως φαινεται η ιδιοκατασκευη τοποθετησης της αντλιαςWink
3.- Απο πισω προς τα μπροστα.
4.- Η νεα και παλαια αντλια. Η κανινουργια αντλια ειναι διπλασια στο μεγεθος (αν και μερικοι θα πουν οτι το μεγεθος δεν μετραει . Tongue )
5.- το ντεποζιτο τοποθετημενο. Αυτος που εκανε την κολληση δεν μπορεσε να την βαψει?? Banging head
6.- Οπς! Το τελικο τρυπησε. Σε μερικα πραγματα ειναι ευκαιρια να τα αλλαζεις σε καποια άλλα ειναι μαμακια. Μπορει και να εβγαλε (απο το γραμμα L) ενα ποτηρακι του κρασιου νερο! Εαν αποφασισω να αλλαξω τελικο, θα αλλαξω ολη την εξατμιση απο το χταποδι μεχρι πισω.

[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)] [Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)] [Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)] [Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)] [Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)] [Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]

**COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Visit this user's website Find all posts by this user
01-24-2009, 11:59 PM
Post: #418
Technical problems (Greek language)
το καβουκι ηταν σε αε86 και δουλευε αρχικα με ελευθερο διαφορικο.το βγαλαμε και τοποθετησαμε τα πραγματα μεσα.ολα μπαινουν κουτι αλλα με κανενα τροπο δεν παταει το πηνιο με τη κορονα σωστα.τεσπα.
Find all posts by this user
01-27-2009, 12:10 PM
Post: #419
Technical problems (Greek language)
Προβλημα με το πολλαπλασιαστη (ignition coil?)! Δινει μια σππιθα αλλά μετα τιποτα. Αλιμονε, αν θυμαμαι καλα εχεις λλαξει πολλαπλασιαστη, εχεις να προτεινεις κατι? Να δοκιμασω να βαλω απο μια 86αρα? ή αν βρω απο μια 82αρα?
Ασε που ανοιξα το πορτμμαγαζ και ειδα νερα και μαλλον μπαινουν απο πισω αριστερο παραθυρακι γιατι απο εκεινη την πλευρα εξωτερικα στο φτερο, διπλα στο πορτακι της βενζινης εχει πεταξει ενα μπιμπικι.
Γαμω την πουτανα μου!!! Αλλά δεν τα παραταω, ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ

αυτα θελουν ρυθμιση?
http://www.msdignition.com/info.aspx?taxid=4&taxid2=835

**COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Visit this user's website Find all posts by this user
01-27-2009, 12:34 PM
Post: #420
Technical problems (Greek language)
Tόλη μπορείς να δεις και εδώ...
http://www.msdpower.com/product/ignitions.php?cat=ign

[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  General and Offtopic discussion (Greek) #2 nmwisima 569 395,127 12-31-2019 06:49 PM
Last Post: Roku_trueno
  PROJECT : ITBize it !!! GREEK VERSION ... alimonos 112 91,330 01-09-2014 08:21 PM
Last Post: Bean
  New Greek Member: Drift Car Wash DRIFTCARWASH 22 28,352 05-08-2013 10:46 AM
Last Post: nmwisima
  "When" by Euripides! *Greek* nmwisima 3 8,413 07-02-2012 12:04 PM
Last Post: Roku_trueno
  Stock AE86 Dynoed (Greek) Rosedrift 28 23,771 04-30-2012 07:55 PM
Last Post: Apsogos

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 2 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication