Technical problems (Greek language)
10-01-2009, 07:26 AM
Post: #761
Technical problems (Greek language)
Ρε Γιωργάρα τι εργαλείο έιναι εκείνο που έχεις βαλμένο πίσω δεξιά από την μάσκα ? ιντερκούλερ ??? Huh

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
10-01-2009, 04:49 PM
Post: #762
Technical problems (Greek language)
Αλιμονε δεν προσεχεις το project!!! Ψυγειο λαδιου αλα κοζανι37 Big Grin

[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user
10-01-2009, 06:03 PM
Post: #763
Technical problems (Greek language)
alimonos Wrote:Ρε Γιωργάρα τι εργαλείο έιναι εκείνο που έχεις βαλμένο πίσω δεξιά από την μάσκα ? ιντερκούλερ ??? Huh

αλουμινενιο ψυγειο λαδιου οπως ειπε και ο Νικος ,απο golf 1.8 gti
http://img145.imageshack.us/my.php?image=ds620jz1.jpg
http://www.aeu86.org/viewtopic/ae86/t/59.../start=350

χθες αργα το βραδυ εβαλα το μοτερ μπροστα Hurray! Hurray! Hurray!

αφου μπηκαν ολα στην θεση τους, εβαλα αντιψυκτικα - λαδια - φιλτρα - μπουζι κανω το σταυρο μου και παταω μιζα.... η μηχανη γυρναει αλλα δεν σκαει με τιποτα Huh
ηταν φανερο οτι κατι παιζει με τα ρευματα.
ψαξε-ψαξε βρηκα οτι ξεχασα να βαλω την φισα στην ηλεκτρονικη :mrgreen:
ξαναπαταω μιζα και τοτε αρχισε να σκαει αλλα πηγαινε μεχρι 500 στροφες και εσβηνε. αυτο το εντοπισα αμεσως, ηταν ενα δοντι λαθος το ντριστιπιτερ :mrgreen:
αφου διορθωθηκε και αυτο το μοτερ εσκασε με την μια Hurray!
αν με βλεπατε εκεινη την στιγμη μεχρι και τα αυτια μου γελουσαν Big Grin Big Grin Big Grin
το αφησα να δουλεψει αρκετη ωρα για να δω για τυχων διαροες... και δω τα πραγματα ηταν οκ. η μονη παραφωνια ηταν οι φλαντζες στην εξατμιση ακριβως κατω απο το μαντεμι στο διχαλο που εχαναν και εβγαζαν και λιγο θορυβο αλλα αυτο δεν σταθηκε εμποδιο για να κανω μια νυχτερινη βολτουλα.
κατεβαζω καπο και ξεκινω. απο τα πρωτα μετρα που εκανα ενιωσα την διαφορα στο τραβηγμα, το μοτερ ξυπναει πιο ευκολα στις χαμηλες και αναπτυσει ταχυτητα πιο γρηγορα σε σχεση με πρωτα.
σαν αρχη το πηγα μεχρι 4.500 στροφες και ηταν αρκετες σε μερικες στροφες να το διπλωσω με δευτερα. ενας Θεος ξερει πως κρατηθηκα και δεν χτυπησα κοφτες χθες το βραδυ. θα το παω καμια 500αρια χλμ χαλαρα και μετα στα κοκκινα. το χωνικ που εκανα στους κυλινδρους δεν θελει πολυ για να στρωσει.
παντως η διαφορα της συμπιεσης απο 9.4 που ηταν , στο 10.6 που το εφτασα και με τις διαφορες αλχημειες που εχω κανει εχει αλλαξει πολυ στο τραβηγμα. την ιδια στροφη που διπλωνα πρωτα με τερμα γκαζι χθες το διπλωσα με μεγαλη ευκολια και με λιγοτερες στροφες στο μοτερ.
τελικα αξιζε τον κοπο Thumbs up!

ΓΙΩΡΓΟΣ - CELICA TA60
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user
10-01-2009, 06:07 PM
Post: #764
Technical problems (Greek language)
Thumbs up! Thumbs up! Thumbs up!

JapanPower

UoP Racing website
UoP Racing videos

Racing, because football, basketball, tennis & golf only require ONE ball....
Visit this user's website Find all posts by this user
10-01-2009, 06:31 PM
Post: #765
Technical problems (Greek language)
Thumbs up! Thumbs up! Thumbs up! Thumbs up! Thumbs up! Thumbs up! Hurray! Hurray! Hurray! Hurray! Hurray!

Μπράβο ρε Γιώργη...Άντε και από τα δικά μας κάποια μέρα...... Tongue Tongue Tongue Tongue

Toyota Corolla KE30 + Toyota Corolla AE86
Find all posts by this user
10-01-2009, 09:00 PM
Post: #766
Technical problems (Greek language)
μπραβο ρε ρε Γιωργο.νατε να παμε και καμια βολτα να δοθμε και εμεις τι κανει το μοτερ. θα τα πουμε και απο κοντα μαμια μερα. Wave Wave Wave
Find all posts by this user
10-01-2009, 09:03 PM
Post: #767
Technical problems (Greek language)
kozani37 Wrote::

κατεβαζω καπο και ξεκινω. απο τα πρωτα μετρα που εκανα ενιωσα την διαφορα στο τραβηγμα, το μοτερ ξυπναει πιο ευκολα στις χαμηλες και αναπτυσει ταχυτητα πιο γρηγορα σε σχεση με πρωτα.
σαν αρχη το πηγα μεχρι 4.500 στροφες και ηταν αρκετες σε μερικες στροφες να το διπλωσω με δευτερα. ενας Θεος ξερει πως κρατηθηκα και δεν χτυπησα κοφτες χθες το βραδυ. θα το παω καμια 500αρια χλμ χαλαρα και μετα στα κοκκινα. το χωνικ που εκανα στους κυλινδρους δεν θελει πολυ για να στρωσει.
παντως η διαφορα της συμπιεσης απο 9.4 που ηταν , στο 10.6 που το εφτασα και με τις διαφορες αλχημειες που εχω κανει εχει αλλαξει πολυ στο τραβηγμα. την ιδια στροφη που διπλωνα πρωτα με τερμα γκαζι χθες το διπλωσα με μεγαλη ευκολια και με λιγοτερες στροφες στο μοτερ.
τελικα αξιζε τον κοπο Thumbs up!

Ειναι άλλη αίσθηση και πολυ ροπάτη Yummie! Οταν το ανοίξεις θα παρατηρησεις
διαφορά και στο άκουσμα Tongue

Οσο για το στρωσιμο τουλαχιστον 1000 km για να είσαι ήσυχος,
εγω φαντάσου εκανα στρώσιμο 2500 km και ουσιαστικα άργησα πολυ να το δουλέψω ψηλά.

ALWAYS SIDEWAYS!!!!!
Find all posts by this user
10-01-2009, 09:47 PM
Post: #768
Technical problems (Greek language)
Μπραβο Γιωργο!!!
Respect! Respect! Respect!
Ο κοπος επιασε τοπο!
Η αισθηση οτι ξαναοδηγησες το αυτοκινητο πρπεπει να ηταν μοναδικη!

**COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Visit this user's website Find all posts by this user
10-02-2009, 01:55 AM
Post: #769
Technical problems (Greek language)
Roku_trueno Wrote:..... Αντε καλοδουλευτο κ απροβληματιστο ευχομαι! Thumbs up!

να ΄σαι καλα Χαρουλη ... και εγω το ευχομαι

dikolotour Wrote:Μπράβο ρε Γιώργη...Άντε και από τα δικά μας κάποια μέρα......

αντε ξεκινα να το ευχαριστηθεις και μετα πες μου αν θα το πουλησεις ή οχι :wink:

maniak ae86 Wrote:μπραβο ρε ρε Γιωργο.νατε να παμε και καμια βολτα να δοθμε και εμεις τι κανει το μοτερ. θα τα πουμε και απο κοντα μαμια μερα.

το σπιτι το ξερεις .... οποτε θες ελα

thanos Wrote:Οσο για το στρωσιμο τουλαχιστον 1000 km για να είσαι ήσυχος,

υπομονη δεν εχω Θανο.... μακαρι να αντεξω. δεν το περπαταω πολυ το αυτοκινητο και θα αργησω να κανω χλμ.

tolisspi Wrote:Ο κοπος επιασε τοπο!
Η αισθηση οτι ξαναοδηγησες το αυτοκινητο πρπεπει να ηταν μοναδικη!

οπως το ειπες. οταν ο κοπος πιανει τοπο τοτε η αισθηση ειναι μοναδικη.
ειναι σαν να αποζημιωνεσαι για οτι εχεις κανει

ΓΙΩΡΓΟΣ - CELICA TA60
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user
10-02-2009, 09:53 AM
Post: #770
Technical problems (Greek language)
Συγχαρητηρια πραγματικα.....ανατριχιασα....φανταζοντας στο μυαλο μου ολο το σκηνικο!!!μην το κοφτιασεις στα 500 ρε το λυπηθηκα..χιχιχι!!φιλια να προσεχεις

4age 16v to FR 20VT
Find all posts by this user


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  General and Offtopic discussion (Greek) #2 nmwisima 569 395,260 12-31-2019 06:49 PM
Last Post: Roku_trueno
  PROJECT : ITBize it !!! GREEK VERSION ... alimonos 112 91,382 01-09-2014 08:21 PM
Last Post: Bean
  New Greek Member: Drift Car Wash DRIFTCARWASH 22 28,357 05-08-2013 10:46 AM
Last Post: nmwisima
  "When" by Euripides! *Greek* nmwisima 3 8,414 07-02-2012 12:04 PM
Last Post: Roku_trueno
  Stock AE86 Dynoed (Greek) Rosedrift 28 23,807 04-30-2012 07:55 PM
Last Post: Apsogos

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication