AE86 Restoration (Greek)
12-15-2009, 06:21 PM
Post: #11
AE86 Restoration (Greek)
πιο πανω φιλε μου σου εχω βαλει ενα σαιτ με καινουργια ταμπλο για δες το λιγο και αν σε συμφερη παραγκειλετο
Find all posts by this user
12-15-2009, 08:04 PM
Post: #12
AE86 Restoration (Greek)
Κώστα σε ευχαριστώ το είδα. Ωστόσο δεν πρόκειται για ταμπλό αλλά για κιτ το οποίο τοποτετείται πάνω στο εργοστασιακό βινύλιο. Υπάρχει σχετική συζήτηση σε φορουμ στο club 4ag και τα σχόλια δεν είναι θετικά τουλάχιστον σχετικά με την αντοχή στο χρόνο.
Find all posts by this user
12-25-2009, 01:03 PM
Post: #13
AE86 Restoration (Greek)
Τελικά, τα πισσοχαρτα βγήκαν με πολύ κόπο, τουλέχιστον τα μπροστινά που έβγαλα και όντως διαπίστωσα ίχνη σκουριάς στη θέση του οδηγού μπροστά αριστρερά όπως ακριβώς και στις φώτο του project draco. Νομίζω ότι τελικά όλα τα αε86 σκουριάζουν ακριβώς στα ίδια σημεία, τουλάχιστον απ' 'ότι έχω δει σε φώτο σε διάφορες ανακατασκευές και σημασία έχει να το προλάβεις.
Ευτυχώς η ζημιά δεν ήταν μεγάλη, το έτριψα και καθάρισε τελείως, έβαλα το κιτ locktide για τη σκουργιά και το έβαψα. ¨Εβαλα και το καινούργιο πισσοχαρτο το οποίο σίγουρα δεν μπήκε όπως το εργοστασιακό και νέα αρμόκολλα. Μετά ρώτησα κάποιον και πήρα ένα υλικό για πλαστικοποίηση το οποίο μπήκε από πάνω αλλά είναι τουλάχιστον άσχημο (θα βάλω φώτο μόλις μπορέσωWink, αλλά τουλάχισον ελπίζω ότι δεν θα έχω προβλήματα υγρασίας. Αυτός μου είπε ότι αν το περάσω με αυτό όλο το αμάξι, μετά θα κάνει και για βάρκα!!! Δεν ξέρω αν πρέπει να το ξαναβάψω από πάνω. Τώρα έμειναν μονωτικά και στη συνέχεια μοκέτες και τα πλαστικά.
Στο ταμπλό τελικά έβαλα δέρμα, ειδα του Τάσου και μου άρεσε και σταμάτησα το ψάξιμο για κιτ βινυλίου
Αυτά για την ώρα θα βάλω φώτο μόλις μπορέσω
Αχιλλέα μπορείς να άλλάξεις τον τίτλο σε "ανακατασκευή ΑΕ"
Find all posts by this user
04-05-2010, 07:05 PM
Post: #14
AE86 Restoration (Greek)
Φίλε μπορεις να βαλεις φώτο απο το ταμπλό? Ενδιαφερωμαι να κανω το ίδιο
Find all posts by this user
04-06-2010, 05:23 PM
Post: #15
AE86 Restoration (Greek)
Λοιπόν, φώτο θα βάλω και όχι μόνο από το ταμπλό, αλλά όλη την δουλειά. Δυστυχώς δεν είμαι Αθήνα πλέον και δεν έχω μαζί μου το υλικό. Θα το κάνω πάντως το συντομότερο.
Ωστόσο, θα ήθελα να σου πω να αποφύγεις το δέρμα και ο λόγος είναι οι αεραγωγοί. Δεν μπαίνουν με τίποτα! Πρέπει με πολύ υπομονή να τους τροχίσεις σιγά σιγά και να τους δοκιμάζεις συνέχεια και πάλι το αποτέλεσμα δεν είναι εργοστασιακό. Εκτός αν βρεις κάποιον και σου τους βάλει. Πρόσεξε μόνο γιατί και εγώ αυτή τη συμφωνία είχα κάνει και τελικά το τσακάλι όχι μόνο δεν τους έβαλε, αλλά έσπασε και τον ένα και με κορόιδεψε. 99% θα σου σπάσουν.(σπάνε λες και είναι από πηλό!!!) Μου πήρε καιρό να βρω άλλους και τους πλήρωσα σχεδόν όσο το ταμπλό. Τρεις μήνες πήρε το γδύσιμο, επισκευές, βάψιμο και ντύσιμο και σχεδόν δύο μήνες προσπαθούσα να βγάλω άκρη με το ταμπλό!! 100 ευρώ το δέρμα, 70 ευρώ οι αεραγωγοί, + ένα δεύτερο ταμπλό το οποίο τελικά έμεινε έτσι.
Δοκίμασε κάποιο κιτ επισκευής βινυλίου ή ψάξε για άλλο ταμπλό.
Στην Ελλάδα νομίζω ότι αν δεν έχεις άκρες και πολλά λεφτά χαλάς και σε κοροϊδεύουν και τελικά δεν αξίζει τον κόπο. Με εξαίρεση τον φαναρτζή όλοι οι άλλοι με δούλεψαν...
Find all posts by this user
04-06-2010, 09:03 PM
Post: #16
AE86 Restoration (Greek)
Tι είναι αυτοί οι @ρχίδι@ μαστορες ρε πούστη μου. Η μόνη λύση είναι ότι λένε να το ηχογραφείς και αν δεν το κάνουν μετά να τους δέρνεις πραγματικά.
Πάντος σε αυτές τις περιπτώσεις πιστεύω οτι πρέπει να τους δυσφημίζεις και να τους το λές οτι θα το κάνεις.
Το δευτερο ταμπλό τι το έχεις κάνει?
Find all posts by this user
04-08-2010, 10:09 PM
Post: #17
AE86 Restoration (Greek)
Και να τους δείρω ήθελα και να τους δυσφημίσω σκέφτηκα και πολλά άλλα άσχημα, γιατί κάποια στιγμή είχα στενοχωρηθεί πάρα πολύ, αλλά τελικά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο. Ίσως, θα ήταν καλή ιδέα μεταξύ μας μόνο, να ενημερώνουμε για να αποφεύγουμε τις "κακοτοπιές"...Αχιλλέα τι λες;... τίτλος: " not to" ή κάτι τέτοιο
Το ταμπλό το έχω, αλλά είναι καφέ και έχει φθορές. Σκέφτηκα να το κρατήσω μήπως βρω τρόπο να το φτιάξω κάποια στιγμή αν το αλλό παρουσιάσει πρόβλημα.
Find all posts by this user


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  General and Offtopic discussion (Greek) #2 nmwisima 569 393,014 12-31-2019 06:49 PM
Last Post: Roku_trueno
  PROJECT : ITBize it !!! GREEK VERSION ... alimonos 112 90,707 01-09-2014 08:21 PM
Last Post: Bean
  New Greek Member: Drift Car Wash DRIFTCARWASH 22 28,206 05-08-2013 10:46 AM
Last Post: nmwisima
  Technical problems (Greek language) dikolotour 1,217 737,537 07-09-2012 10:12 AM
Last Post: Apsogos
  "When" by Euripides! *Greek* nmwisima 3 8,387 07-02-2012 12:04 PM
Last Post: Roku_trueno

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication