Technical problems (Greek language)
03-08-2012, 10:24 PM
Post: #1171
Technical problems (Greek language)
alimonos Wrote:balte kai toys ekk/rous sta mama simadia ki afiste argopories kai diafora tetoia
avans +10 me braxykiklomeni ti fisa diagnosis
1.5-2.00 monoxeidio apo ti bida ri8misis deksia
to tps sosta settings

auta einai ola ta "mistika" gia 4age na kelaidaei!!!

Δικιο εχει ο Αλιμονος.
Πηγαινε σε ενα μαστορα της προκοπης και βαλε τα εκκεντροφορια στα μανατα σημαδια και ασε καλυτερα τις αλχημιες με προποριες και αργοποριες.
Για να ψοφαει τελειως μετα απο καποιες στροφες και ειδικα τοσο χαμηλα πρεπει να ειναι κουκουρουκου ρυθμισμενοι.
Καλυτερα θα δουλευει με τις μανατες ρυθμισεις.

Αφου θα πας που θα πας,μετρα και την αντλια καυσιμου να δεις τι παιζει.

Oχι,δεν το πουλαω...
Find all posts by this user
03-09-2012, 12:26 PM
Post: #1172
Technical problems (Greek language)
να σας πω οτι το καπακι ειναι πλανισμενο αρκετεσ φορες.δεν αλλαζη το χρονισμα οταν κατεβενει το καπακι?τα σιμαδια ειναι σωστα παντως που τα κοιταξαμε.

[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)] DRIFT CAR WASH
Find all posts by this user
03-09-2012, 01:52 PM
Post: #1173
Technical problems (Greek language)
παιδια εβαλα πριν λιγες μερες καινουρια πισω αμορτισερακια πορτ μπαγκαζ...
αυτα ειδα οτι πανω πανω στα μπιλακια εχουν βολτες... ρυθμιζουν για υψος προφανως για το ποιο σημειο θα ξεκιναει να πεφτει η πορτα...ξερει κανεις;

4age 16v to FR 20VT
Find all posts by this user
03-11-2012, 06:01 PM
Post: #1174
Technical problems (Greek language)
επισυναπτω φωτο απο τις ρυθμισεις καυσαεριων μετα το rebuild

[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]

[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]

4age 16v to FR 20VT
Find all posts by this user
03-12-2012, 07:12 PM
Post: #1175
Technical problems (Greek language)
ρε παιδια για λιγο βοηθεια παρακαλω σημερα αλλαξα μερικα σωληνακια με σιλικονης.Ενα σωληνακι που φευγει απο την πεταλουδα παει σε ενα αισθητηρα με 2 τσουτσουνακια σε πιο μπαινει το σωληνακι στο πανω ή στο κατω..;το εχω βαλει στο πανω..και πηγα μια βολτα ...και δεν μου εκανε κατι

[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]

παει σε κατι http://www.denso.co.id/ValveVacuum.html τετοιο το εχω βαλει στην 1η εισοδο στην κοντη

ειναι σωστο;

Υ.Γ
a)Πανω στο σωμα της πεταλουδας εχω δυο αρσενικα οπως βλεπετε ..το ενα παει στο ενα τσουτσουνακι του vsv εγω το εβαλα στο πρωτο που ειναι πιο κοντο...το αλλο τσουτσουνακι του vsv το πιο μεγαλο ειναι γυμνο..?τι γινεται? πρεπει να συνδεσω κατι ...? και επισης το δευτερο αρσενικο της πεταλουδας που ειναι ταπωμενο οπως βλεπετε πρεπει να ειναι ετσι?
b)τον air temperature senso λογο οτι υπαρχει το βαρελακι τον εχω μεσα στο μηχανοστασιο ,εχω καποιο θεμα μ αυτο? δεν εχει θεση το βαρελακι να τον βαλω.



Γιώργο για αυτο που λεγαμε κοιτα εδω:
http://www.toyodiy.com/parts/p_E_1988_TO...708.8.html

4age 16v to FR 20VT
Find all posts by this user
03-13-2012, 10:18 AM
Post: #1176
Technical problems (Greek language)
το δικο μου δεν εχει τετοιο πραμα αλλα απ΄οτι βλεπω στο σχεδιο ειναι μια ηλεκτροβαλβιδα και το σωληνακι της υποπιεσης πρεπει να παει στο πρωτο το κοντο (αυτο που ειναι στην ακρηWink και το αλλο ειναι κενο

το δευτερο σωληνακι της πεταλουδας φαινεται να ηταν κλειστο απο αρχης οποτε δεν το πειραζεις

ο air temperature senso πρεπει να μετραει την θερμοκρασια του αερα που παει στην εισαγωγη και οχι την θερμοκρασια του μηχανοστασιου. ανοιξε μια τρυπα στο κολαρο που ρουφαει το φιλτρο και βαλτο εκει

ΓΙΩΡΓΟΣ - CELICA TA60
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user
03-13-2012, 12:30 PM
Post: #1177
Technical problems (Greek language)
kozani37 Wrote:ôï äéêï ìïõ äåí å÷åé ôåôïéï ðñáìá áëëá áð´ïôé âëåðù óôï ó÷åäéï åéíáé ìéá çëåêôñïâáëâéäá êáé ôï óùëçíáêé ôçò õðïðéåóçò ðñåðåé íá ðáåé óôï ðñùôï ôï êïíôï (áõôï ðïõ åéíáé óôçí áêñç) êáé ôï áëëï åéíáé êåíï

ôï äåõôåñï óùëçíáêé ôçò ðåôáëïõäáò öáéíåôáé íá çôáí êëåéóôï áðï áñ÷çò ïðïôå äåí ôï ðåéñáæåéò

ï air temperature senso ðñåðåé íá ìåôñáåé ôçí èåñìïêñáóéá ôïõ áåñá ðïõ ðáåé óôçí åéóáãùãç êáé ï÷é ôçí èåñìïêñáóéá ôïõ ìç÷áíïóôáóéïõ. áíïéîå ìéá ôñõðá óôï êïëáñï ðïõ ñïõöáåé ôï öéëôñï êáé âáëôï åêåé

ïðïôå ïðùò ôï å÷ù óõíäåóåé åéíáé óùóôá...!å÷ù óõíäåóåé ôï ðñùôï óùëçíáêé ôçò ðåôáëïõäáò ìå ôï êïíôï ôóïõôóïõíáêé ôïõ áéóèçôçñá.
ðáñáôçñçóá êáé åäù: http://www.toyodiy.com/parts/p_E_1988_TO..._1703.html


ï air temperature äåí öôáíåé ìå ôéðïôá óôï êïëëáñï óéëéêïíçò ìïõ...

ëåò íá ôñõðçóù ôï samco êïëëáñáêé ãéá íá âáëù ôïí áéóèçôçñá ; Huh

4age 16v to FR 20VT
Find all posts by this user
03-13-2012, 06:12 PM
Post: #1178
Technical problems (Greek language)
πρεπει να μπει καπου στην εισαγωγη και να μετραει την θερμακρασια του αερα που ρουφαει ο κινητηρας.
δες που βολευει καλυτερα απο μπροστα απο το φιλτρο που ρουφαει μεχρι την πολλαπλη εισαγωγης και βαλτο.

ΓΙΩΡΓΟΣ - CELICA TA60
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user
03-13-2012, 06:19 PM
Post: #1179
Technical problems (Greek language)
kozani37 Wrote:πρεπει να μπει καπου στην εισαγωγη και να μετραει την θερμακρασια του αερα που ρουφαει ο κινητηρας.
δες που βολευει καλυτερα απο μπροστα απο το φιλτρο που ρουφαει μεχρι την πολλαπλη εισαγωγης και βαλτο.

προτεινε μου εσυ σημειο ..θα πρεπει να επεκτεινω το καλωδιο του αισθητηρα παντως...

σημερα ρετουσαρισα λιγακι το ψευκαπακο γιατι ηταν χαλια πιστευω να σας αρεσει Smile

[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]

[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]

4age 16v to FR 20VT
Find all posts by this user
03-13-2012, 08:22 PM
Post: #1180
Technical problems (Greek language)
Κανονικά πρέπει να μπει στο plenum μέσα, σε κάποια ετοιμη/ταπομένη τρύπα.

Αλλά αν δεν σε παίρνει αλλιως, τότε όσο πιο κοντά γίνεται. Στο μπλέ samco πάνω στην πεταλούδα θα έλεγα καλά θα είναι...

Japan 4 Ever
Visit this user's website Find all posts by this user


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  General and Offtopic discussion (Greek) #2 nmwisima 569 388,211 12-31-2019 06:49 PM
Last Post: Roku_trueno
  PROJECT : ITBize it !!! GREEK VERSION ... alimonos 112 89,978 01-09-2014 08:21 PM
Last Post: Bean
  New Greek Member: Drift Car Wash DRIFTCARWASH 22 27,721 05-08-2013 10:46 AM
Last Post: nmwisima
  "When" by Euripides! *Greek* nmwisima 3 8,307 07-02-2012 12:04 PM
Last Post: Roku_trueno
  Stock AE86 Dynoed (Greek) Rosedrift 28 23,470 04-30-2012 07:55 PM
Last Post: Apsogos

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication