Psaxnw AE86...
11-15-2006, 12:17 PM
Post: #31
Psaxnw AE86...
Λοιπόν, πολύ πρόχειρα.

Θα βρεις ένα αυτοκίνητο με 4.000 και θα θες μανι μανι αμορτισερ και αδειες αρα στην καλύτερη άλλα 600 ευρώ.

Μετα αν υποθεσουμε ότι το μοτέρ είναι καλό και μόνο με 200.000 χλμ, και δεν καιει και τιποτα θα χρειαζεται να ψαξεις για σκουριές κρυμμένες.

Αν έχει χέσε μεσα, αν όχι σιγουρα θα χρειαστείς άλλο ένα 500άρι για μπλοκέ.

Και όλα αυτά στα λέω χωρις βελτιώσεις (που σιγουρα θα κανειςWink...

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Psaxnw AE86...] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user
11-15-2006, 12:22 PM
Post: #32
Psaxnw AE86...
Αλέξανδρε θα συμφωνήσω απολύτως με τον προγράψαντα Thumbs up!
και θα προσθέσω και το άγχος σου (το οποίο φίλε δεν πληρώνεται με τίποτε Angry ) μην σε τσαλακώσει κανας λαλάκας και τρέχεις μετά ...(επειδή λες ότι θα το χρησιμοποιείς καθημερινά μέσα στην Αθήνα Sad )

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-15-2006, 01:06 PM
Post: #33
Psaxnw AE86...
Επιτέλους συμφωνείς μαζί μου σε κατι Big Grin Huh Big Grin Big Grin Big Grin

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Psaxnw AE86...] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user
11-15-2006, 01:55 PM
Post: #34
Psaxnw AE86...
Banging head Banging head Banging head
όχι ρε γμτ !!! ΕΚΑΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΜΑ ????????
ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΠΑΙΔΙΑ !!!! ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ !!!!
Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-15-2006, 06:45 PM
Post: #35
Psaxnw AE86...
Λοιπόν, αν υποθέσουμε ότι βρίσκεις αυτοκίνητο χωρίς σκουριές και το πληρώνεις ανάλογα (4-5000€).

Τα αμέσως προφανή για καθημερινή χρήση είναι τα εξής:

Αμορτισέρ (300-400)
Σινεμπλόκ (250)
Ελαστικά (300-400)
Ρύθμιση μοτέρ, ευθυγράμμιση κλπ (200-300).

Αυτά και πάλι σε περίπτωση που έχεις βρεί καλό κομμάτι με καλό μοτέρ και καλό μπλοκέ που δεν πνέουν τα λοίσθια, με περιφερειακά (τρόμπες, φρένα, κλπWink σε καλή κατάσταση.

Πάντως σε μαμά μορφή, να ξεχάσεις τα μούσια του Initial D. Δεν "πατάς" κανέναν και αν δε σε πείθει το γεγονός ότι το αμάξι σου θα είναι από 20 έως 25 χρονών, θα πεισθείς στην πράξη! Τα φρένα του είναι κακά με τα σημερινά δεδομένα, η σχεδίαση της ανάρτησης παρωχημένη και τα ανταλλακτικά φανοποιείας από δυσεύερετα έως ανύπαρκτα.

Οπότε απολαμβάνεις την απόλυτη αίσθηση αμεσότητας που σου δίνει (και δεν υπάρχει σε καινούργια αυτοκίνηταWink τη σέβεσαι, την αγαπάς και που και πού της δίνεις και καμιά γκαζιά να διώξει γλυκά το κωλαράκι της.

Πάντως θεωρώ ότι με πολύ υπομονή και λίγη τύχη θα βρείς μια που να συγκεντρώνει αυτά που θες. Αν βιάζεσαι και το θές τώρα ή σε έξι μήνες ανεξαρτήτως κατάστασης, ετοιμάσου για ακόμη μεγαλύτερα μπλεξίματα και έξοδα, από φαναρτζοδουλειές μέχρι πλήρη ανακατασκευή.

Καλή τύχη.
Find all posts by this user
11-15-2006, 07:25 PM
Post: #36
Psaxnw AE86...
Λοιπόν...

Καταρχάς σας ευχαριστώ άλλη μια φορά για τον χρόνο & κόπο σας Smile

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι χρειάζομαι το ελάχιστο ένα 6ρι με 7ρι χιλιάρικα για να κάνω το πρώτο βήμα.

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι η αξιοπιστία του αυτοκινήτου. Εξηγώ: μέχρι τώρα οδηγούσα ένα Volkswagen Vento 1.4 το οποιο ήταν της οικογένειας... Ο μόνος του σκοπός όπως καταλαβαίνετε ήταν η μετακίνησή μου. Το αυτοκίνητο μου παρουσίαζε χαλαρά ένα πρόβλημα ανά δίμηνο στα περιφεριακά του, μέχρι που ο κινητήρας του παρέδωσε το πνεύμα στα 170.000 χιλιόμετρα από στρόφαλο/πίεση λαδιού.

Όπως καταλαβαίνετε το να μου λέτε εμένα (που δεν ξέρωWink ότι στα 200.000 ο κινητήρας του ΑΕ θα είναι ΟΚ με ξενίζει λιγάκι :Ρ Θα είναι πράγματι αξιόπιστος; Με αυτό να σημαίνει ότι δεν θα σκέφτομαι κάθε πρωί αν θα ανάψει ή όχι - δεδομένου ότι θα βρω κάποιον σε καλή κατάσταση;

Όσον αφορά τις επιδόσεις, μάλλον με παρεξήγησες Λευτέρη! Δεν με ενδιαφέρει καθόλου (και δεν το είχα καν σκεφτεί πριν το αναφέρειςWink, το πως θα πηγαίνει το αυτοκίνητο σε σχέση με τα υπόλοιπα. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να πηγαίνει πλάγια (και στον προορισμό του φυσικάWink!

Τα γκάζια ας τα αφήσουμε για αργότερα, όταν θα έχουμε περισσότερα λεφτά και θα έχω μάθει αρκετά πράγματα που τώρα σίγουρα δεν γνωρίζω... Smile

Ένα ακόμα πράγμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο συνεργείο το οποιο θα μπορούσε να ελέγξει ένα υποψήφιο προς αγορά ΑΕ86 (μην με πιάσουν και κότσοWink και θα μπορούσε να το "συνεφέρει" σε περίπτωση αγοράς.

Εν το μεταξύ εγώ θα αρχίσω σιγά σιγά την έρευνά μου.. δεν βιάζομαι να το πάρω αύριο, θα κάνω υπομονή μέχρι να βρεθεί κάτι καλό, απλά έως τότε θα υποφέρω (με τις συγκοινωνίες θέλω περίπου 1 ώρα να πάω στη δουλειά και 1 μια ώρα να γυρίσω...). Εκτός από Χρυσή Ευκαιρία, Auto-triti και car.gr έχετε τίποτα άλλο να προτείνετε; μήπως να κοίταγα Ευρώπη;

Πολλές ερωτήσεις πάλι... Smile Να'στε καλά παιδιά!

Αλέξανδρος

ΥΓ: Στην Ευρώπη το αυτοκίνητο έχει κυκλοφορήσει και σαν Corolla GT ή Celica GT ή κάτι τέτοιο ή κάνω λάθος;
Find all posts by this user
11-15-2006, 07:42 PM
Post: #37
Psaxnw AE86...
Αλέξανδρε για το θέμα της αξιοπιστίας ένα σου λέω ...
το δικό μου έχει 345000χλμ (κάποτε είχε αλλάξει ελατήρια ο προηγούμενος ... νομίζω στις 250000χλμWink και ανεβάζει ακόμα 9000 άμα χρειαστεί !!! Cool
Όχι δεν είπε ακόμα ... (φτου φτουWink αν και δουλευει με άγριους εκκ/ρους και αλαίν-ντελόν μίγματα (ελλείψει δυναμόμετρων κλπ στην επαρχία )

Για το εξωτερικό τώρα ...
όλα (άλλα λιγότερο άλλα περισσότεροWink είναι φωλιές σκουριάς λόγω αλατισμένων οδοστρωμάτων για τον πάγο και χιόνια .

Εκτός από εφημερίδες έχε τα μάτια σου ανοικτά στις πυλωτές πολυκατοικιών !!! Smile
Μόλις δεις καμιά σκονισμένη ... ΒΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΡΡΡΡΡΡΡ!!!!!!!!!!!

Ελπίζω να βοήθησα !

ΓΙΩΡΓΟΣ

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-15-2006, 08:18 PM
Post: #38
Psaxnw AE86...
Φίλε ξεχνά την αγορά από εξωτερικό....

Το αυτοκίνητο είναι τρελά ανθεκτικό στις καταπονήσεις και με μία νορμαλ συντήρηση δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα. Ξέχνα βέβαια ανέσεις, ήσυχα ταξιδάκια και τα σχετικά... Εγώ το έχω 1,5 χρόνο και 2 φορές χρειάστηκε να το μαζέψω, μία που το κόλλησα πίσω από ένα Rav και μία που ο κάφρος ο αδερφός μου έσπασε ένα ημιαξόνιο.
Find all posts by this user
11-15-2006, 08:47 PM
Post: #39
Psaxnw AE86...
Wired Wrote:Λοιπόν...

Καταρχάς σας ευχαριστώ άλλη μια φορά για τον χρόνο & κόπο σας Smile

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι χρειάζομαι το ελάχιστο ένα 6ρι με 7ρι χιλιάρικα για να κάνω το πρώτο βήμα.

Ναι αλλά με τόσα θα σαι αρχοντας. Τόσο αρχοντας που θα φοβασαι μη την τρακάρεις.

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι η αξιοπιστία του αυτοκινήτου. Εξηγώ: μέχρι τώρα οδηγούσα ένα Volkswagen Vento 1.4 το οποιο ήταν της οικογένειας... Ο μόνος του σκοπός όπως καταλαβαίνετε ήταν η μετακίνησή μου. Το αυτοκίνητο μου παρουσίαζε χαλαρά ένα πρόβλημα ανά δίμηνο στα περιφεριακά του, μέχρι που ο κινητήρας του παρέδωσε το πνεύμα στα 170.000 χιλιόμετρα από στρόφαλο/πίεση λαδιού.

Όπως καταλαβαίνετε το να μου λέτε εμένα (που δεν ξέρωWink ότι στα 200.000 ο κινητήρας του ΑΕ θα είναι ΟΚ με ξενίζει λιγάκι :Ρ Θα είναι πράγματι αξιόπιστος; Με αυτό να σημαίνει ότι δεν θα σκέφτομαι κάθε πρωί αν θα ανάψει ή όχι - δεδομένου ότι θα βρω κάποιον σε καλή κατάσταση;

Ποιο VW μωρέ; Η ΑΕ είναι από τα αυτοκίνητα που φτιαξαν το μυθο της Τοyota. Και το 4age χρησιμοποιήθηκε για 10 ακόμα χρόνια μετά την ΑΕ86. Δεν παθαίνει τιποτα, με την προυπόθεση οτι ξερεις χοντρικά τι έχεις αγοράσει.


Τα γκάζια ας τα αφήσουμε για αργότερα, όταν θα έχουμε περισσότερα λεφτά και θα έχω μάθει αρκετά πράγματα που τώρα σίγουρα δεν γνωρίζω... Smile

Ένα ακόμα πράγμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο συνεργείο το οποιο θα μπορούσε να ελέγξει ένα υποψήφιο προς αγορά ΑΕ86 (μην με πιάσουν και κότσοWink και θα μπορούσε να το "συνεφέρει" σε περίπτωση αγοράς.

Μπορείς να πας στο Γιαννόπουλο, καλό παιδι για να τσεκάρει και για απλά σερβις.

Εν το μεταξύ εγώ θα αρχίσω σιγά σιγά την έρευνά μου.. δεν βιάζομαι να το πάρω αύριο, θα κάνω υπομονή μέχρι να βρεθεί κάτι καλό, απλά έως τότε θα υποφέρω (με τις συγκοινωνίες θέλω περίπου 1 ώρα να πάω στη δουλειά και 1 μια ώρα να γυρίσω...). Εκτός από Χρυσή Ευκαιρία, Auto-triti και car.gr έχετε τίποτα άλλο να προτείνετε; μήπως να κοίταγα Ευρώπη;

Χεσε την Ευρώπη, δεν γίνεται. Συμφέρει μόνο για να φερεις κανά κομμένα να φτιάξεις κάποιο που είναι εδώ και έχει χαρτια. Αυτό που σου πε ο Αλοιμονος κοιτα στις πυλωτες και τους δρόμους. Και θα χουμε και μεις το νου μας ρε.

Πολλές ερωτήσεις πάλι... Smile Να'στε καλά παιδιά!

Αλέξανδρος

ΥΓ: Στην Ευρώπη το αυτοκίνητο έχει κυκλοφορήσει και σαν Corolla GT ή Celica GT ή κάτι τέτοιο ή κάνω λάθος;

Μπουρδα είπες, καμία σχέση Big Grin

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Psaxnw AE86...] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user
11-16-2006, 07:13 AM
Post: #40
Psaxnw AE86...
Αλέξανδρε
Για να βρώ τη δικιά μου, έψαχνα 4 χρόνια (ναι τέσσερα χρόνιαWink.
Είχα βρεί αρκετές, αλλά δεν πληρούσαν τις προυποθέσεις μου.
Με λίγη υπομονή και επιμονή θα βρείς αυτό που θέλεις.
Όσο για αξιοπιστίες, ένα αυτοκίνητο που είναι καλό εξ' αρχής και συντηρείται σωστά με όλες τις τυπικές προβλεπόμενες εργασίες δε θα σου παρουσιάσει πρόβλημα εύκολα.
Είναι σημαντικό να αισθάνεσαι εμπιστοσύνη. Τη μιά Κυριακή π.χ. πάω Μέγαρα, την επόμενη πάω Θεσ/νίκη, και την επόμενη πάλι Μέγαρα χωρίς να χρειάζεται να ανοίξω το καπό ενδιάμεσα.
Και μηχανικό στα Δυτικά προάστια έχω της απολύτου εμπιστοσύνης μου αν χρειαστείς.

[Image: AEU86 AE86 - Psaxnw AE86...]
http://www.ae86.gr
Visit this user's website Find all posts by this user


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Psaxnw pragmata gia thn AE mou Dorito86 43 25,655 03-10-2007 07:47 PM
Last Post: Dorito86
  Psaxnw de3i ftero gia Levin nikos_trd 19 13,445 11-26-2006 09:18 PM
Last Post: Dorito86

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication