Psaxnw AE86...
11-13-2006, 11:25 PM
Post: #11
Psaxnw AE86...
XA XA re lefouteri, ela nte, poios na einai...

Aleksandre to autokinito pou les itan to iko mou.

Kata t alla kai an thelete mia emmesi apantisi sto erwtima pou ethese prin o Alex,

symfwnw apolyta me to Leuteri.

Akoma kai gw pou logw douleias eixa odigisei 10 autokinitakia THEWRW akoma oti einai LATHOS na pareis tin AE.

Ena Mx tha se mathei pragmata pou logw agriou kai "antrikou" xaraktira me tin AE tha ta plirwseis akriva...
(to provlima edw -kai milaw poly sovara aloimone- einai oti to MX kanei toso kala ta pragmata ta kathimerina (aksiopistia, odigisi stin poli ktl) alla parallila einai toso GNHSIO sport autokinito (kai oxi mia eklampsi mias parikmasmenis etaireias) pou dyskola meta kaneis ena vima pisw stin AE).

H AE thelei poly meraki kai ARXIDIA gia na ti diatireis.

H periptwsi tou Euripidi einai isws idaniki afou kai in xarike kai mporei na ti syntirisei kai exeii tin dynatotita pia na tin vgazei mia sto toso mono ga volta.

Kata t alla kaii egw kai o Lafouteris kai o Rosedrift kai o asxetos o Aloimonos thymamai toulaxiston mia fora pou kapou tin kopanisame...

Twra gia ton kompressora, den yparxi megalyteri MALAKIA apo to na pareis ena autokinito 180 aloga gia na matheis na odigeis.

DEN yparxei megalyteri MALAKIA episeis, apo to na pareis ena autokinito toso palio vektiwmeno apo kapoion allo.

An to kaneis parto mama kai ftiaxto monos sou.

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Psaxnw AE86...] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user
11-13-2006, 11:26 PM
Post: #12
Psaxnw AE86...
Dorito86 Wrote:Να γράψω κι εγώ την παπαριά μου για να είμαστε φούλ χάουζ εδώ μέσα. Ω

Λοιπόν, φίλε Αλέξανδρε η συμβουλή μου είναι η εξής: Πάρε ένα mx5 πρώτης γενιάς με 7000 € σε καλή κατάσταση, μάθε το πισωκίνητο, τράκαρε το πιές του το αίμα, δες τη διαφορά με τα FWD (εδώ υποθέτω ότι α. έχεις δίπλωμα και β. έχεις αυτοκίνητο, μάλλον μπροστοκίνητοWink και

ΜΕΤΑ

ψάξε για ΑΕ86. Το σκεπτικό μου βασίζεται στα εξής:

1. Είναι πολύ λίγες (άρα πολύτιμεςWink για να μαθαίνεις να οδηγάς και ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι πισωκίνητο με μπλοκέ. Έχω πάμπολα παραδείγματα να φέρω (και δικά μου και άλλων από εδώ μέσαWink που δεν κατάλαβαν τι οδηγάνε μέχρι που ήταν αργά.

2. Δεν υπάρχουν ανταλλακτικά ούτε για δείγμα, οπότε άστα για τους παλιότερους.

3. Αν τελικά μάθεις σε κάτι πιο καινούργιο - άνετο - δυνατό - κλπ και ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ να θέλεις ΑΕ86, τότε πια θα ξέρεις και που να τη βρείς και πόσο θα την πάρεις και τι να προσέξεις στην αγορά και ποιος θα στη φτιάξει.


Φιλικά, Λευτέρης.

Καταρχάς, σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας Smile

Φίλε Λευτέρη...

α. Έχω δίπλωμα...
β. Είχα αυτοκίνητο (ο κινητήρας του μας άφησεWink
γ. Ήταν μπροστοκίνητο ΑΛΛΑ έχω την τύχη (ή ατυχίαWink 2 φιλαράκια μου να έχουν RX8 το οποιο έχω οδηγήσει αρκετές φορές (με το πλάιWink. Σίγουρα όχι όσο θα ήθελα, αλλά τουλάχιστο δεν θεωρώ τον εαυτό μου άσχετο με το "επάγγελμα".

Ένα μεταχειρισμένο mx-5 βέβαια δεν θα με χάλαγε καθόλου, ειδικά για 7000 - πιστεύεις πραγματικά ότι μπορώ να βρω σε καλή κατάσταση, σε αυτά τα λεφτά;

Πάντως το ΑΕ86 είναι η αδυναμία μου... 2 πραγματάκια με κολάνε...

ο πολύ ψηλός βαθμός δυσκολίας εύρεσης ενός σε καλή κατάσταση και η φασαριά που αυτό συνεπάγεται...

καθώς και τα αναμενόμενα προβλήματα που θα παρουσιάσει σίγουρα ένα αμάξι 20 χρονών...

ποσα χρήματα πιστεύεις ότι θα χρειαζόντουσαν για να έλεγα ότι έχω ένα levin που δεν κινδυνέβει να με αφήσει μετά από μερικούς μήνες;

Σε ευχαριστώ και πάλι,
Αλέξανδρος

edit: φίλε nmwisima με πρόλαβες Smile Νομίζω ότι στα περισσότερα πράγματα που έγραψες σε καλύπτω με τα παραπάνω... Όσον αφορά την οδηγική διαφορά μεταξύ ΜΧ και ΑΕ, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν την γνωρίζω οπότε εμπιστεύομαι τα λόγια σου Smile
Find all posts by this user
11-14-2006, 12:30 AM
Post: #13
Psaxnw AE86...
nmwisima Wrote:(to provlima edw -kai milaw poly sovara aloimone- einai oti to MX kanei toso kala ta pragmata ta kathimerina (aksiopistia, odigisi stin poli ktl) alla parallila einai toso GNHSIO sport autokinito (kai oxi mia eklampsi mias parikmasmenis etaireias) pou dyskola meta kaneis ena vima pisw stin AE).

Τι τον φυλάμε ρεεεεεεεεεεεεεε??????????????
ΒΑΡΑΤΕ ΤΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΛΘΕΙ !!!!!!! Tongue Tongue Tongue

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-14-2006, 12:33 AM
Post: #14
Psaxnw AE86...
"H AE thelei poly meraki kai ARXIDIA gia na ti diatireis."

[color=blue:e1018a032d]ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!![/color:e1018a032d]

"Kata t alla kaii egw kai o Lafouteris kai o Rosedrift kai [color=red:e1018a032d]o asxetos o Aloimonos [/color:e1018a032d]"

ΧΕ ΧΕ ΧΕ Cool Cool Cool

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-14-2006, 01:02 AM
Post: #15
Psaxnw AE86...
E δε γινόταν να μην την πετάξω κ εγώ τη μαλ@κία μου μετά από όλα τα παραπάνω...

Λοιπόν

Καταρχάς καλωσήρθες Αλέξανδρε Wave

Η γνώμη μου είναι η εξής, αν παίζει μπαγιόκο ( χρήμα εννοώ ) άφθονο πάρε μία Τρουενο κ μια Λεβιν και φτιάξτες όπως γουστάρεις.
Αν δεν παίζει χρήμα, πάρε ένα ΜΧ5 που δεν θα σου ζητήσει και τίποτα, και θα κάνεις και το κομμάτι σου, και αν δεν είσαι σαν τον nmwisima θα βγάλεις κ κάνα γκομενάκι Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

Η αλήθεια είναι οτι η ΑΕ χρειάζεται χρόνο κ χρήμα διαρκώς...
Εγώ ακόμα παλέυω να φέρω την δικιά μου σε μια αξιοπρεπή κατάσταση αλλά δυσκολέυομαι αρκετά...
αυτάααα

Α και κάτι τελευταίο, μιας και είπες κάτι για ΙΝΙΤΙΑL D ,
τον Ευριπίδη όντως να τον ακούς, είναι ο Bunta του foroum Smile
Find all posts by this user
11-14-2006, 10:51 AM
Post: #16
Psaxnw AE86...
Με τα τελευταία ποστ άρχισα να μελαγχολώ αλλά και πάλι σκέφτομαι ότι έχω φάει κόλημα με το χατσιρόκου. Σας τα έχω ξαναεξηγήσει μην αρχίζω τις πολυλογίες. Γεννήθηκα σε λάθος εποχή. Γι αυτό χθές κατέβασα το Best Motoring - Video Special Vol. 42. Ένα DVD μόνο 86άρα και κάθισα και το έιδα για να συνέλθω. Το συστήνω ανεπιφύλακατα σε όλους τους Hachiholic. Επίσης προτείνω ίδια σειρά Vol 41 καθώς και αν βρεθεί το Hot Version-Club AE86 Vol.7. Thumbs up!

Toyota Corolla KE30 + Toyota Corolla AE86
Find all posts by this user
11-14-2006, 11:40 AM
Post: #17
Psaxnw AE86...
dikolotour Wrote:Με τα τελευταία ποστ άρχισα να μελαγχολώ αλλά και πάλι σκέφτομαι ότι έχω φάει κόλημα με το χατσιρόκου. Σας τα έχω ξαναεξηγήσει μην αρχίζω τις πολυλογίες. Γεννήθηκα σε λάθος εποχή. Γι αυτό χθές κατέβασα το Best Motoring - Video Special Vol. 42. Ένα DVD μόνο 86άρα και κάθισα και το έιδα για να συνέλθω. Το συστήνω ανεπιφύλακατα σε όλους τους Hachiholic. Επίσης προτείνω ίδια σειρά Vol 41 καθώς και αν βρεθεί το Hot Version-Club AE86 Vol.7. Thumbs up!
Όλοι μας έχουμε γεννηθεί σε λάθος εποχή. Μη χαλιέσαι. Και μη ξεκολλάς. :wink:
Όσο για όλους εσάς πο κατεβάζετε, κατεβάζετε και τα βλέπετε μόνοι σας τι να πω... Σπρώξτε και τίποτα καλό σε κανα γέρο! Κάποια στιγμή πήγα να τα παραγγείλω όλα αυτά, αλλά κρέμασε.
Τώρα τελευταία μαζεύω μοντελάκια, παιχνίδια κλπ. όλα ΑΕ86. Και θα ξεκινήσω video-games και ταινίες και όλα αυτά. 'Οποιος βοηθήσει έχει όσες βόλτες θέλει! Smile

[Image: AEU86 AE86 - Psaxnw AE86...]
http://www.ae86.gr
Visit this user's website Find all posts by this user
11-14-2006, 12:07 PM
Post: #18
Psaxnw AE86...
Λοιπόν πραγματι σήμερτα είδα και το μειλ που είχε στειλει ο Αλέξανδρος στον τυχαίο "τρελαμμενο ιδιοκτήτη ΑΕ86" Smile

Αυτός λοιπόν ήμουν εγώ. Confused

Όταν έβαλα την αγγελία με πήρα 2 άτομα και ξαφνικά 6 μήνες μετά με έχουν πάρει μαζεμμένοι πάνω από 15... Δεν καταλαβαίνω τι γίνετάι...

Λοιπόν, Αλοιμονε δεν ασχολούμαι μαζί σου γιατί βλέπουν όλοι οτι αντιδράς με χρωματισ΄τά γυαλιά: όταν λεω κατι κακό για την ΑΕ θυμώνεις κι όταν λέω κατι καλό είσαι χαρουμενος.

Η Toyota τι νοιμίζεις ότι είναι? Μια εταιρεία που κάποτε έφτιαχνε τα μετριας και αμφιβόλου οδηκής συμπεριφοράς Σουπρα και ΑΕ86 και το επικύνδυνο ΜΡ2 και τωρα φτιάχνει άχρωμα και παντελώς αδιάφορα οικογενειακά για συμβιβασμένους μπαμπάδες σαν το Βαγγελάκη.

Το ότι η ΑΕ86 ήταν πολύ προχώ για την εποχή της και μια ΟΑΣΗ σε σχέση με τα σήμερινά αυτοκίνητα, δεν αναιρεί ότι το 205 της εποχής έστριβε καλύτερα.

Όσο για το ΜΧ, οδηγικά είναι πιο "ευκολο" από την ΑΕ, ακριβώς επειδή έχει θεικό τιμόνι κιβώτιο που δεν θα ξεκολλάς με τιποτα και απιστευτο ζυγισμα.

Το να έχει κάποιος ΑΕ86 είναι ΤΙΜΗ και για το ότι την οδηγεί και για το ότι τη συντηρεί, αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι το ΜΧ είναι καλύτερο αυτοκίνητο.

Με 6.000 παρεμπιπτόντως μπορείς να βρεις καποιο παρτάλι ΜΧ, ενώ με 7.000 έχω ένα -δυστυχώς κόκκινο- υπόψιν μου που θα σε καλύψει απόλυτα και χωρίς έξοδα για κανά χρόνο τουλάχιστον.

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Psaxnw AE86...] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user
11-14-2006, 12:30 PM
Post: #19
Psaxnw AE86...
Ευριπίδη δεν έκανες ποτέ ένα ρεκουεστ για DVD και άλλο υλικό. Έχω λίγο υλικό που μπορεί να σε ενδιαφέρει. Τα περισσότερα είναι σε μορφή DVD από ένα φίλο που κάθισε τα κατέβασε και μου τα έφτιαξε. Όμως αν τα θες θα μάθω πως τα φτιάχουνε θα στα φτιάξω και θα συναντηθούμε Αθήνα να σου τα δώσω και να δω και το χάτσι από κοντα.

Αχιλλέα

Η αλήθεια είναι ότι το ΜΧ5 είναι πιο καινούριο και πιο καλό από την 86 αλλά έλα 20 χρόνια πίσω και σκέψου πως ήταν στα νιάτα της σε σχέση με ένα αμάξι που τότε ήταν 20 χρονών. Φαντάσου μέσα δεκαετίας 80 με 16βάλβιδο καπάκι ψεκασμό ειδικό σύστημα για να υπάρχει σωστή κατανομή ροπής σε όλο το φάσμα (TVIS) κτλ. Σαν να είχε έρθει από τον Άρη. Σίγουρα τώρα όλα αυτά ακούγονται παρακατιανά αλλά η 86 είναι και θα είναι ένα ξεχωριστό αμάξι και ειδικά μέσα στις καρδιές όλων όσων την γνωρίζουμε.

Μην ξεχνάς και το ότι δεν κυκλοφορούν πολλά ή μάλλον καθόλου αμάξια στις μέρες μας με το χαρακτήρα της, δηλαδή πισωκίνητο σπορτίβ κουπέ με στόχο την ευχαρίστηση. Πλέον αυτό το βρίσκεις μόνο στα ροαντστερ σαν το δικό σου που είναι καθαρά διθέσια κα με καθόλου χώρο για αποσκευες. Φαντάζεσαι αν μία εταιρεία τολμούσε να φτιαξει ένα τέτοιο αμάξι τώρα σε τιμή σαν ραλλύ κτλ τι θα γινόταν? Αντι για πρώτα δεύτερα και έβδομα στάδια,φιλτροσκουπάκια και βούτες θα είχαμε στροφή προς τα μπλοκέ, διαδρομές με στροφιλίκια και περισσότερη ενασχόληση με την τέχνη στα χέρια. Ρώτα αυτούς με τα ραλί και τα πούντο τι λένε όταν βλέπουν στα ράλυ παλιά ΜΚ2 κ.α.....

Πάλι ξέφυγα... Tongue

Toyota Corolla KE30 + Toyota Corolla AE86
Find all posts by this user
11-14-2006, 02:10 PM
Post: #20
Psaxnw AE86...
Όλα όσα έκατσες κι έγραψες τα έχω ήδη πει εγώ με αυτή τη φράση
"Το ότι η ΑΕ86 ήταν πολύ προχώ για την εποχή της και μια ΟΑΣΗ σε σχέση με τα σήμερινά αυτοκίνητα, δεν αναιρεί ότι το 205 της εποχής έστριβε καλύτερα."

Και ξερω πόσο σημαντική ήταν και ότι έχει 10 χρονια διαφορλά με το ΜΧ αλλά αφου και τα δυο κυκλοφορούν κανονικά τα κρινουμε και κανονικά.

Αλλα μην τραλαθούμε τώρα ότι ήταν η ΑΕ φθηνή.
6.000.000 είχε τότε δηλαδή περί τα 20 χιλιαρικα σημερα...

Το ρχ8 είναι ένα προσιτό σπορ κουπε που χωράει 4.
Αν δε αναλογιστείς τις αυξησεις των μιδθών από τότε είναι σε αντιστοιχία κατι παρομοιο

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Psaxnw AE86...] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Psaxnw pragmata gia thn AE mou Dorito86 43 25,654 03-10-2007 07:47 PM
Last Post: Dorito86
  Psaxnw de3i ftero gia Levin nikos_trd 19 13,444 11-26-2006 09:18 PM
Last Post: Dorito86

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication