Psaxnw AE86...
11-13-2006, 12:36 AM
Post: #1
Psaxnw AE86...
Καλησπέρααααα Smile

Εδώ και μερικές μέρες έχω μείνει χωρίς αυτοκίνητο (το παλιό ventάκι της οικογένειας μας άφησεWink και σιγά σιγά σκέφτομαι την πιθανότητα αγοράς ενός μεταχειρισμένουν.

Μιας και θέλω να είναι οπωσδήποτε πισωκίνητο και έχοντας μια λόξα με το ΑΕ από την πρώτη φορά που είδα Initial D, άρχισα να ψάχνω στο ΝΕΤ μέχρι που ανακάλυψα αυτό το forum Big Grin (νιώθω πολύ τυχερός :ΡWink

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε λιγάκι με την αναζήτησή μου;

Υπάρχει κανένα trueno γενικά προς πώληση στην Ελλάδα; Που να ψάξω; Σε τι τιμή να το περιμένω; Τι κινητήρα φοράνε συνήθως; Το service στην Ελλάδα σε τι επίπεδο βρίσκεται; Έχετε κάτι να μου πείτε που δεν το έχω σκεφτεί;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Αλέξανδρος Smile
Find all posts by this user
11-13-2006, 12:49 AM
Post: #2
Psaxnw AE86...
Έχουμε να σου πούμε πολλά.

Όλα τα παιδια εδώ θα σου πούνε πολλά.

Αρχικά πάντως, χωρίς να θέλω να σε ξενερώσω και να σε τρομάξω, από αυτά που γράφεις κρίνω ότι δεν γνωρίζεις πολλά και θα έχεις δυσκολία να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις νεός τετοιου αυτοκινήτου.

όχσι οδηγικά, αλλα σε επίπεδο γνώσεων ωστε να μην σε κοροιδευπουν τα τσολια που παριστανουν τους μαστορες εδω.


Εγω θα σου έλεγα λοιπόν, πάρε ΜΧ5, αλλά θα σου απαντησω και στην ερωτηση σου.

Η ΑΕ86 απαιτεί λεφτά. Αρκετά λεφτά.

Τρουενο (με τα νοιγόμενα φώταWink υπάρχουν ελάχιστα καθως δεν εισηχθησαν στην Ευρώπη. Δυσκολα θα βρεις λοιπόν,

Τα Levin πάνε από 3.000 εως 6.000 και ΟΛΑ έχουν μοτέρ 4age με 125 άλογα.

Εχουν όλα μπλοκέ που αν δεν έχει αλλαχθεί θελει επισκευή και κατά πάσα πιθανότητα σκουριές που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά.

ότι άλλο θες μας λες Αλέξανδρε Smile

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Psaxnw AE86...] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user
11-13-2006, 01:30 AM
Post: #3
Psaxnw AE86...
nmwisima Wrote:Έχουμε να σου πούμε πολλά.

Όλα τα παιδια εδώ θα σου πούνε πολλά.

Αρχικά πάντως, χωρίς να θέλω να σε ξενερώσω και να σε τρομάξω, από αυτά που γράφεις κρίνω ότι δεν γνωρίζεις πολλά και θα έχεις δυσκολία να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις νεός τετοιου αυτοκινήτου.

όχσι οδηγικά, αλλα σε επίπεδο γνώσεων ωστε να μην σε κοροιδευπουν τα τσολια που παριστανουν τους μαστορες εδω.

Σε ευχαριστώ nmwisima για την γρήγορη απάντηση Smile Δυστυχώς το έχω υπόψη μου το πρόβλημα που αναφέρεις... Στα μηχανικά είμαι ολίγον άσχετος και ένας από τους λόγους που γράφω εδώ είναι αυτός. Ομολογώ άλλοστε ότι δεν περίμενα να βρώ ολόκληρο thread με κατόχους AE86 στην Ελλάδα Thumbs up!

Quote:Εγω θα σου έλεγα λοιπόν, πάρε ΜΧ5, αλλά θα σου απαντησω και στην ερωτηση σου.

Η ΑΕ86 απαιτεί λεφτά. Αρκετά λεφτά.

Τρουενο (με τα νοιγόμενα φώταWink υπάρχουν ελάχιστα καθως δεν εισηχθησαν στην Ευρώπη. Δυσκολα θα βρεις λοιπόν,

Τα Levin πάνε από 3.000 εως 6.000 και ΟΛΑ έχουν μοτέρ 4age με 125 άλογα.

Εχουν όλα μπλοκέ που αν δεν έχει αλλαχθεί θελει επισκευή και κατά πάσα πιθανότητα σκουριές που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά.

ότι άλλο θες μας λες Αλέξανδρε Smile


Να σου πω, το έχω σκεφτεί και το ΜΧ5... το κοιτάω και αυτό το ενδεχόμενο, αν και μιλάμε για ένα μεγάλο χάος τιμών το οποιο θέλει πολύ ψάξιμο και τρέξιμο για να βγάλεις άκρη. Όχι σαν το Trueno, αλλά έχει την φασαρία του.

Στο ΑΕ τώρα... Αν το Trueno είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί δεν κολάμε εκεί, βολεύομαι και με το Levin. Άλλοστε, καλά τα φώτα, αλλά το κύριο μέλημά μου είναι η οδηγηκή ευχαρίστηση. Nothing is a straight line, κλπ κλπ, ξέρετε εσεις Smile Επίσης όπως και έχεις καταλάβει δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του αμαξιού (δεν ξέρω πως έτυχε έτσι, μάλλον φταίει το ΑΝΙΜΕ Tongue).

Οπότε για να τα συνοψίσουμε λιγάκι, μιλάμε για 3000-6000 ευρώ στην αρχή, 200.000κμ φαντάζομαι στο κοντέρ ( ; ) και τρελή προσοχή κατά την αγορά... Ο κινητήρας αντέχει ή πάμε για αλλαγή με το καλημέρα; Πιστεύεις ότι μπορώ να βρω κάτι αξιόλογο η θα φάω τον χρόνο μου;

Υπάρχει κάποιο συνεργείο που θα μπορούσατε να μου πρωτείνετε το οποιο ασχολείται με αυτό το αμάξι, το οποιο θα μπορούσε ακομά και να μου βρει (αν είμαι τυχερόςWink ή τουλάχιστο να μου ελέγξει κάποιο AE86;

Ψάχνοντας στο ΝΕΤ βρήκα έναν που είχε βάλει κομπρέσσορα στο AE86 του και το πούλαγε 7.500 (180hp, ζάντες αλουμινίου και διάφορα άλλαWink. Δεν ξέρω αν άξιζε τόσα αλλά έτσι και αλλιώς το έχει πουλήσει τώρα.

και κάτι ακόμα.. δεν ξέρω αν έχεις οδηγήσει ΜΧ5.. αν έχεις, πως θα περιέγραφες την διαφορα (οδηγικάWink μεταξύ των 2 αυτοκινήτων;

Σε ευχαριστώ και πάλι για την άμεση (και φιλικότατη!) απάντησή σου,
Αλέξανδρος
Find all posts by this user
11-13-2006, 10:50 AM
Post: #4
Psaxnw AE86...
Καλωσήρθες φίλε και καλή τύχη στην αναζήτησή σου Wave

Αχιλλέα περιμένω με αγωνία την απαντησή σου... Tongue

Πατρίδα προς το παρόν τίποτα με τον άξονα. Δοκίμασα το συμπλεκτάρισμα στα 120 και το τρίξιμο ΑΥΞΗΘΗΚΕ!!! Huh

Νικόλα Trd μπες εδώ: http://files.aeu86.org/manuals/4A-GEManual.pdf
Find all posts by this user
11-13-2006, 10:58 AM
Post: #5
Psaxnw AE86...
Αλέξανδρε καλώς όρισες στην ομάδα !
Αυτή την ξεφωνημένη - τον δημοσιογράφο - τον Αχιλλέα μην τον ακούς καθόλου τον ΠΡΟΔΟΤΗ !!! ΕΙΧΕ ΑΕ86 ΚΟΜΠΡΕΣΣΕΡΑΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΥΛΉΣΕ Ο ΛΑΛΑΚΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΗς ΜΠΑΡΜΠΙ !!!!!! Tongue Tongue Tongue

Αλέξανδρε αν θέλεις αυτοκίνητο ME (R χ Smile θα πάρεις ΑΕ86 ...
αν τώρα θέλεις αυτοκίνητο ΓΙΑ (R χ Smile ή ΓΙΑ ΚΩΜΜΩΤΡΙΕΣ θα πάρεις ΜΧ5!!!
Evil Evil Evil

σουτ σκασμός τσιμουδιά ΚΩΜΜΩΤΡΙΟ-δημοσιογράφε !!!! Big Grin Big Grin Big Grin

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-13-2006, 11:23 AM
Post: #6
Psaxnw AE86...
Αλέξανδρε,

καλωσήλθες κατ' αρχήν, και ελπίζουμε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Συμβουλή 1η: Μην αγοράσεις αυτοκίνητο μόνο και μόνο επειδή κάποιοι (live or anime) το κάνουν να δείχνει έτσι κι αλλιώς και ντριφτ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Προσπάθησε να το γνωρίσεις και να βεβαιωθείς πως είναι στα γούστα σου. Άλλο να το βλέπεις και άλλο να το ζείς.

Συμβουλή 2η: Ένα παλιό αυτοκίνητο, όσο πιο πολλές μετατροπές έχει, τόσο πιο δύσκολο σταυρόλεξο γίνεται. Και αυτό πρώτα απ' όλα κοστίζει...

Συμβουλή 3η: Να ακούς μόνο εμένα. Όλοι οι υπόλοιποι εδω μέσα είναι εμπαθείς και αναξιόπιστοι. Tongue Tongue Tongue

Ο Αχιλλέας έχει καεί στο χυλό και φυσάει και το γιαούρτι. Σε πολλά πράγματα που αναφέρει είναι 100% σωστός.
Όσοι παραμένουμε πιστοί στις επάλξεις, είμαστε είτε τυχεροί, είτε πεισματάριδες, είτε πολύ εγωιστές για να δούμε τα υπέρ και τα κατά.
Δές, άκου, ρώτα και βάλε το χέρι στην καρδιά. Εγώ ακόμα εκεί το έχω... :wink:

[Image: AEU86 AE86 - Psaxnw AE86...]
http://www.ae86.gr
Visit this user's website Find all posts by this user
11-13-2006, 11:35 AM
Post: #7
Psaxnw AE86...
Αλέξανδρε γεια σου και από εμένα και καλωσήρθες.

Φίλε θέλει πολύ προσοχή γιατί έχουνε περάσει και 20 χρόνια. Σε όποιον και να έλεγες ότι θα πάρεις αμάξι 20ετίας θα σου έλεγε ....κας είσαι? Όμως η ..αυλα είναι ..αυλα. Ο καθένας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί. Το 86 είναι ένα ξεχωριστό αμάξι. Δυστυχώς οι μάστορες γενικά δεν πολυπροσέχουν τα αμάξια και ειδικά όταν κάτι είναι παλιο έχουν την κλασική ατάκα. Ελα μωρέ πουλα να πάρεις ενα καινουριο. Τι ασχολείσαι με αυτό κτλ. Ανάλογη είναι και η αντιμετώπιση όσον αφορά τις επισκευές.

Μην παρασείρεσαι από τον φίλο μας τον Τακούμι. Ωραία όλα αυτά αλλά δεν πάυουν να είναι ένα καρτούν.

Δεν σου τα λέω όλα αυτά για να σε αποθαρύνω αλά για να σε υποψιάσω. Ούτε εγώ έχω 86 αλλά ψάχνω για να πάρω. Ελπίζω να πάρουμε και οι δύο και να βρεθούμε κάποια στιγμή όλοι μαζί με τα παιδιά.

Σε αυτό το φόρουμ μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες εγχειρίδια κτλ.
Δες και το λινκ που έβαλε ο Rosedrift πιο πάνω. Το καλό είναι ότι υπάρχει αρκετή βιβλιογραφία και αρκετά αφτερμάρκετ πράγματα ακόμα κυρίως στο ίντερνετ. Αρκεί να μην βιάζεσαι και να έχεις χρήμα να διαθέσεις.

Ρίξε μια ματιά και στο αμερικάνικο site αν σου επιτρέπουν τα αγγλικά σου.
Στο tech reference μπορείς να βρεις ότι πληροφορία χρειάζεσαι.
http://www.club4ag.com

Αυτά από εμένα και καλώσήρθες.

Παρατηρώ δημοσιογραφική προαγάνδα υπέρ MX-5 Big Grin
Γεια σου ρε Αχιλλεα μας. Περιμένω απάντηση σε αυτό που ρώτησε ο Αλέξανδρος.

Toyota Corolla KE30 + Toyota Corolla AE86
Find all posts by this user
11-13-2006, 11:39 AM
Post: #8
Psaxnw AE86...
Euripides Wrote:Αλέξανδρε,

καλωσήλθες κατ' αρχήν, και ελπίζουμε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Όσοι παραμένουμε πιστοί στις επάλξεις, είμαστε είτε τυχεροί, είτε πεισματάριδες, είτε πολύ εγωιστές για να δούμε τα υπέρ και τα κατά.

ΕΓΩ πάντως ΕΠΙΜΕΝΩ ότι μπορεί να σου ΤΥΧΕΙ μια πολύ καλή ΑΕ86 !!!
Όσο για τα ΚΑΤΑ, ΕΓΩ ΕΠΙΜΕΝΩ ότι δεν μπορώ ακόμα να βρω ΚΑΝΕΝΑ !!!
Big Grin Big Grin Big Grin

"ΜΕΓΑΛΕ" είδες το λίνκ παραπάνω για το φίλο σου και για σένα φυσικά ???

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-13-2006, 11:49 AM
Post: #9
Psaxnw AE86...
Pados ego exo ena na po:
AE86 KAI KSERO PSOMI!!!!!! Cool Cool Cool Cool
Find all posts by this user
11-13-2006, 10:42 PM
Post: #10
Psaxnw AE86...
Να γράψω κι εγώ την παπαριά μου για να είμαστε φούλ χάουζ εδώ μέσα. Ω

Λοιπόν, φίλε Αλέξανδρε η συμβουλή μου είναι η εξής: Πάρε ένα mx5 πρώτης γενιάς με 7000 € σε καλή κατάσταση, μάθε το πισωκίνητο, τράκαρε το πιές του το αίμα, δες τη διαφορά με τα FWD (εδώ υποθέτω ότι α. έχεις δίπλωμα και β. έχεις αυτοκίνητο, μάλλον μπροστοκίνητοWink και

ΜΕΤΑ

ψάξε για ΑΕ86. Το σκεπτικό μου βασίζεται στα εξής:

1. Είναι πολύ λίγες (άρα πολύτιμεςWink για να μαθαίνεις να οδηγάς και ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι πισωκίνητο με μπλοκέ. Έχω πάμπολα παραδείγματα να φέρω (και δικά μου και άλλων από εδώ μέσαWink που δεν κατάλαβαν τι οδηγάνε μέχρι που ήταν αργά.

2. Δεν υπάρχουν ανταλλακτικά ούτε για δείγμα, οπότε άστα για τους παλιότερους.

3. Αν τελικά μάθεις σε κάτι πιο καινούργιο - άνετο - δυνατό - κλπ και ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ να θέλεις ΑΕ86, τότε πια θα ξέρεις και που να τη βρείς και πόσο θα την πάρεις και τι να προσέξεις στην αγορά και ποιος θα στη φτιάξει.


Φιλικά, Λευτέρης.



Υ.Γ.
Wired Wrote:Ψάχνοντας στο ΝΕΤ βρήκα έναν που είχε βάλει κομπρέσσορα στο AE86 του και το πούλαγε 7.500 (180hp, ζάντες αλουμινίου και διάφορα άλλαWink. Δεν ξέρω αν άξιζε τόσα αλλά έτσι και αλλιώς το έχει πουλήσει τώρα.
Αχέμ....γκουχ...γκουχ....τον ξέρουμε; Τον ξέρει κανένας;
Find all posts by this user


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Psaxnw pragmata gia thn AE mou Dorito86 43 25,657 03-10-2007 07:47 PM
Last Post: Dorito86
  Psaxnw de3i ftero gia Levin nikos_trd 19 13,448 11-26-2006 09:18 PM
Last Post: Dorito86

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 7 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication